28 Haziran 2017 Çarşamba

Ölümlü kaza kamerada

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar:

Kurumun geldiği noktada karşı kar*şıya kaldığı sorunlara, ihtiyaçlara ve taleplere cevap ve*remeyecek noktalara geldiğini anımsatan Prof. yüzyılda yaşı*yoruz ama bizim kurumumuz başta olmak ü*zere ülkemizdeki ve İslam dünyasındaki kurumların çoğu 100...

24 Şubat 2017 Cuma 20:00
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar:

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özaf*şar, kurumun statüsü başta olmak üzere ku*rumsal yapısını güçlendirecek yapısal adımların, reformların mut*laka yapılması gerektiğini vurgulayarak, “Organizasyon kapasitesi kabi*liyeti, teknolojik alt yapı, kurumsal kapasitenin güçlen*dirilmesi gibi konularda çok ciddi problemlerimiz var. Mevcut mev*zuat alt yapısıyla mevcut statüyle özellikle” de*di.
Prof. Dr. Özafşar, Afyonkarahisar’da 20 Şubat’ta baş*layan ve bugün tamamlanan 2. İlçe Müftü*leri Kongresi’nin kapanışının ardından toplantıyı değerlendirdi. Top*lantıda Diyanet İşleri Başkanlığının, kurumsal kimliğinin güç*lenmesi ve işleyişinin arttırılması gibi konularda fikir alış*verişinde bulunulduğunu kaydeden Prof. Dr. Özafşar, toplan*tının verimli geçtiğine işaret etti. Kurumun geldi*ği noktada karşı karşıya kaldığı sorunlara, ihti*yaçlara ve taleplere cevap veremeyecek noktalara geldi*ğini anımsatan Prof. Dr. Özafşar, “Dünya çok hızlı de*ğişiyor, biz 21. yüzyılda yaşıyoruz ama bizim kuru*mumuz başta olmak üzere ülkemizdeki ve İslam dünya*sındaki kurumların çoğu 100 yıl öncesinin forma*tında şekillendi, temel yasalarımız o zaman çıktı. Bugün karşı kar*şıya kaldığımıza sorunlar, ihtiyaçlar ve taleplere cevap ve*remeyecek noktalara geliyoruz. O bakımdan Diyanet İşle*ri Başkanlığının yapısal sorunları nelerdir? Diyanet İşle*ri Başkanımızın da vurguladığı gibi, Diyanet İş*leri Başkanlığının eğer 21. yüzyılda dünya öl*çeğinde eğer hizmet üretecekse, bilindiği gibi kuru*mumuz Afrika Dini Liderler Zirvesi yapıyor, Asya-Pa*sifik Dini Liderler Zirvesi, Latin Amerika, Balkan ül*keleri, Avrasya İslam Şurası, Avrupa Dini Lider*ler Platformu gibi küresel ölçekte büyük or*ganizasyonlar yapıyor ve bütün dünyadan hem ül*kemize hem de diyanetimize hizmet talepleri geli*yor. Bu talepleri karşılayabilmek için zorlanıyoruz. İnsan kayna*ğının yeterliliği konusunda, organizasyon kapasitesi kabiliyeti ko*nusunda teknolojik alt yapı konusunda, kurumsal kapa*sitenin güçlendirilmesi konusunda çok ciddi problemlerimiz var” diye konuş*tu.

“Bizim 100 yıl öncesinin şartları çerçevesinde ge*leceğe yürümemiz söz konusu değil”
Kurumun kendisini gün*celleyip yapısal reformlara kavuşması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ö*zafşar, açıklamasına şöyle devam etti:
“Mevcut mevzuat alt yapı*sıyla mevcut statüyle özellikle. Diyanet İşleri Baş*kanlığı 3 Mart 1924 de kurulmuştur yani 100 yıla yak*laşan bir geçmişi var, çok önemli ka*zanımları var, deneyimleri, tecrübeleri, birikimleri var. Hizmet s*tandartları var. Bütün bunları güncelleyemediğimiz zaman, 21. yüz*yılın dijital çağın, küreselleşmiş dünyanın ihtiyaçlarına cevap ve*recek şekilde yenileyemediğimiz zaman etkin olamıyoruz. O bakım*dan Diyanet İşleri Başkanlığının statüsü başta olmak üze*re kurumsal yapısını güçlendirecek yapısal adımların, reform*ların mutlaka yapılması lazım. Türkiye çok ciddi dönü*şümlerden geçiyor, dünya çok ciddi dönüşümlerden ge*çiyor. Siyasi, iktisadi, politik, askeri yenilenmelerden ge*çiyor, bizim 100 yıl öncesinin şartları çerçe*vesinde geleceğe yürümemiz söz konusu değil. Bu ko*nuları zaman zaman yeri geldikçe toplantılarımızda ele alı*yoruz. Yeniden yapılanma, Diyanet İşleri Başkanlığı 2010 yılın*da bir kanun çıkarttı ve kendini gün*celledi, o sayede de bugünkü ihtiyaçları güçlük*le de olsa karşılamaya çalışıyor. Ama biz ö*nümüzdeki 10, 30, 50 yıllara bakmak zo*rundayız. O bakımdan milletimizin bekası için din a*lanının bir kaos alanına dönüşmemesi için Di*yanet İşleri Başkanlığı son derece stratejik bir kurum*dur. Dün alanını kaotik bir ortama dönüş*türmek isteyen bir takım unsurlar var. Maa*lesef 15 Temmuz’da bunun ne kadar acı*tıcı olabildiğini hep birlikte millet olarak gördük. Ama mille*tin feraseti, cesareti, dirayeti sayesinde bu a*şıldı. Dolayısıyla din alanının bir kaosa dönüş*memesini temin edecek olan müessese Diyanet İşle*ri Başkanlığı ise milletimiz, devletimiz bu göre*vi Diyanet İşleri Başkanlığına vermişse bu konu*da daha etkin bir rol üstlenebilmeli bunun için*de gerekli alt yapı gerek mevzuat a*çısından gerekse psikolojik ve diğer destekler a*çısından sağlanabilmeli.”

“Dünyayı doğru bilgilendirmemiz gerekiyor”
Konuşmasında son o*larak Diyanet İşleri Başkanlığının, din alanını ka*otik olmaktan kurtarmak için uğraş verdiğini be*lirten Prof. Dr. Özavşar, “Dijital çağ med*yatik çağ dediğimiz bu çağda 21. yüz*yılda Diyanet Başkanlığının İslamın yalın hakikatlerini doğru bil*gisini sağlıklı bilgisini toplumlara iletebilmek için medya*tik alanda medya alanında daha da güçlen*mesi gerekiyor daha da çoğalması gerekiyor. Artık ha*yatımız dijitalleşti sanal alem diye bir ger*çeklik var dünya küçüldü küreselleşti, bugün Di*yanet İşleri Başkanlığı dünyanın her yerinde hizmet ta*lebiyle karşı karşıya. O bakımdan bunları kar*şılayabilmek için iletişim imkanlarını çoğaltacak alt yapı ya*tırımlarına ihtiyacımız var. Öncelikle 900’ü aşkın bine yakla*şan ilçe müftülüklerimiz il müftülüklerimiz taşra teş*kilatımızın bu anlamda dijital alt yapıyı güç*lendirmesi ve bilgi üretimini bilgi paylaşımını yaygın*laştırması gerekiyor. İslam dünyasında hatta batıda din eksen*li bir takım şiddet hareketleri yanlış an*lamalar terörize edilmiş dini yaklaşımlar anlayışlar İsla*mın saf hakikatinden uzaklaşan manipüle edilmiş dini yorum*lar uzaktan kullanılan ele geçirilmiş bir takım dini teşek*küller yapılar insanımızın din güvenliğini inan gü*venliğini tehdit ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığının bir temel stra*tejik ödevi de inanç özgürlüğünü insanların serbest bir şekil*de yerine getirebilmelerine imkan sağlamak. Din ala*nını kaotik olmaktan kurtarmak bu konuda uğraş or*taya koymak, mücadele vermek aynı zamanda bire*yin ve toplumun din özgürlüğünü yerine geti*rebilmesi için dini vecibelerini görevlerini isteyen insan*ların gerekli imkanı sağlamak. Doğru dini bil*giyle de onları buluşturmak. Ayrıca Diyanet İş*leri Başkanlığının, İslamofobi gibi dünya ölçeğinde Müs*lümanlara ötekileştiren İslam medeniyetini aşağılayan kıta Av*rupa ve Amerika gibi ülkelerde gittikçe de artan a*şırıcılıkların konusunun olduğunu görüyorum. Bu konuda da dün*yayı doğru bilgilendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.


Anahtar Kelimeler: BaşkanDiyanetIsleri

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV