24 Haziran 2017 Cumartesi

Ölümlü kaza kamerada

Engelli çocuklarını sedye ile poliklinikler arasında anne ve babası taşıdı

Muhtemelen bir iletişim kopukluğu oldu. Eşim*le birlikte çocuğu sedyeye koyarak bloklardaki polikliniklere, dok*torlara götürdüm. Çocuğum özürlü olduğu için durmu*yor ve sürekli bağırıyor. A blok ile C blok ara*sında ambulansların servis görevi...

27 Şubat 2017 Pazartesi 21:52
Engelli çocuklarını sedye ile poliklinikler arasında anne ve babası taşıdı

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Hastanesi’nde, 21 ya*şındaki özürlü çocuklarına “evde bakım maaşı” almak için hasta*neye başvuran aile rapor için gerekli olan ve farklı bina*larda yer alan 7 polikliniğe sedye ile kendi*leri taşıdı. Hastane yönetimi ise durum karşı*sında “Aile ‘götürmek istiyoruz’ diyorsa ona müda*hale edemiyoruz, götürebilirler” açıklamasında bulundu.
Olay, geçtiğimiz hafta AKÜ Ahmet Necdet Sezer A*raştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yaşandı. Burhanettin Salman isim*li baba, eşi Fatma Salman ile birlik*te yüzde 99 özürlü raporu olan çocuk*ları Ahmet Salman’a evde bakım maaşı almak için hasta*neye başvurdu. Baba Salman’ın iddialara göre ken*disi gerekli evrakları hastanedeki danışma biriminden al*dıktan sonra görevlilere çocuklarının durumunu anlatarak yardım tale*binde bulundu. Ancak danışmanlar ve görevliler baba*nın bu talebini ambulanslar dolu olduğu ge*rekçesi ile geri çevirdi. Baba Salman, “Ben ço*cuğumun durumunu söyledim ancak görevliler bana yardım*cı olmadı. Çocuğum özürlü olduğu için dur*muyor ve sürekli bağırıyor. Ben de ken*dilerine ’nasıl yapacağız peki’ dediğimde ise bana doktor*lara kendimizin götürebileceğini söyledi. Eşimle birlikte çocu*ğu sedyeye koyarak bloklardaki polikliniklere, doktorlara götür*düm. Bütün doktorlar ayrı ayrı yerde olduk*ları için bayağı zamanımızı aldı. Bu durum ile ilgi*li şikayette bulunacağım” dedi.

“Aile ‘götürmek istiyoruz’ di*yorlarsa ona müdahale edemiyoruz, götürebilirler”
Konu ile ilgi*li hastane yöneticileri, hasta yakının kendisinin böyle bir karar aldı*ğı belirtilerek, danışmaya başvurup ambulans talebinde bulun*duğunu, ancak daha sonra kendilerini beklemeyerek böyle bir şey yapmış ola*bileceğini öne sürdü. A blok ile C blok ara*sında ambulansların servis görevi gördüğü, ancak ai*lenin ambulansı beklememek istemelerinden dolayı olayın yaşan*mış olabileceği ifade edildi. Açıklamada, “Burada en ufak bir ihmal bile yok, ‘kendi*nizin götürmesi gerekiyor’ diye bir ihtimal yok. Muh*temelen bir iletişim kopukluğu oldu. Aile ‘gö*türmek istiyoruz’ diyorlarsa ona müdahale edemiyoruz, götü*rebilirler. Bu acil bir hatsa değil, sağlık ra*poru almak için getirilen bir hasta. Bizim ambu*lans hizmetimiz ekstradan verilen bir hizmet is*teyen yararlanabilir, isteyen yararlanmaz. Personelin aileye bek*lemeleri gerektiği konusunda üslubu da önemli eğer a*normal bir şekilde beklemeleri gerektiğini söylemişlerse o perso*nelle ilgili gerekli tutanaklar tutulur, inceleme ya*pılır” ifadelerine yer verildi.


Anahtar Kelimeler: EngelliSedyeÇocuklarını

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV