28 Haziran 2017 Çarşamba

Ölümlü kaza kamerada

Kurtulmuştan Yunanistan Savunma Bakanına cevap

Bu anlamda da her iki ta*rafın bölgedeki bu yüksek ateşin giderilmesi ve böl*gede bir barış sürecinin oluşması için iyi ni*yetli çabaları ve düşünceleri vardır. Fetullah Gülen’in Kana*da’ya kaçacağına yönelik haberlerle ilgili bilgi veren Kur*tulmuş,...

27 Şubat 2017 Pazartesi 22:54
Kurtulmuştan Yunanistan Savunma Bakanına cevap

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Yunanistan Savun*ma Bakanının ‘Kardak’ sözlerine yönelik, “Türkiye, E*ge’deki haklarını bilmektedir. Ege’de bu güne kadar hiçbir oldu bit*tiye müsaade etmediği gibi bundan sonrada mü*saade etmeyecektir. Kardak kayalıklarının Türkiye için sembo*lik bir anlamı vardır. Bu sembolik an*lama bağlı olarak Türkiye her türlü hakkı*nı, hukukunu Ege denizinde koruyabilecek güce, im*kana, kudrete, stratejiye sahiptir” dedi.
Başbakan Yardımcısı Numan Kur*tulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulun*du. Fetullah Gülen’in Kanada’ya kaçacağına yönelik haber*lerle ilgili bilgi veren Kurtulmuş, “Fetullah Gülen’in Ka*nada’ya kaçması ihtimali üzerinde ciddi bir takım is*tihbarat bilgilerimiz mevcuttur. Kanada’da bulunan FETÖ ör*gütüne mensup kişilerce satın alınmış bazı çiftlik ara*zilerinin olduğu ve muhtemelen buraya geçebileceği yönün*deki ciddi istihbaratlar, ABD Adalet Bakanlığı ile payla*şılmıştır. Ümit ederiz ki gereğini yaparlar” ifa*delerini kullandı.
Kurtulmuş, “Biz Türkiye olarak hem Irak merke*zi hükümeti ile hem de Irak Kürdis*tan Bölgesel Yönetimi ile iyi ilişkilerimizi sürdü*rüyoruz. Petrol dağıtımı başta olmak üzere çok alan*da her iki bölge arasındaki ihtilafların gide*rilmesi için öteden beri gayret sarfediyoruz. Böl*gedeki bütün halklar kendilerince özgürlükler konusunda a*labildiğince özgürlüklerden istifade etsinler ama bölgesel o*larak da daha çok entegre olabilecek zemin*leri bulsunlar” açıklamasında bulundu.
Rojava peşmergelerinin Suriye’ye konuş*landırılması yönünde bir görüşme olup olmadığı ko*nusunda bilgi veren Kurtulmuş, “Kuzey Suriye’de ve kuzey Irak’ta son de*rece ciddi bir bölünme var. Çok fazla sayı*da silahlı örgüt var. Türkiye ile Irak bölge*sel yönetimi arasında belli konularda geçmiş dö*nemlerde de yapılmış iş birlikleri var. Hem Sincar konu*sunda hem Musul operasyonları konusunda ciddi bir iş bir*liğini geçmişte geliştirdik. Bu anlamda da her iki ta*rafın bölgedeki bu yüksek ateşin giderilmesi ve bölge*de bir barış sürecinin oluşması için iyi ni*yetli çabaları ve düşünceleri vardır. Ümit ede*riz ki, bu sonuç elde edilmiş olur” i*fadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avusturya’da miting yapa*cak olmasına ilişkin Avusturya Dışişleri Bakanının yaptı*ğı açıklamayı değerlendiren Kurtulmuş, “Avusturya’nın Sayın Dışiş*leri Bakanının bu açıklamalarını hoş karşılamayız. Makul, meşru ze*minlerde görüşlerini ifade etmeyi isteriz. Orada ya*pılacak olan siyasi faaliyetler, Avusturya’nın seçimleri ile il*gili bir faaliyet değildir. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, Başba*kanı, Bakanları, ilgili kişiler oraya gidecekler ve Avus*turya halkına, ‘Ey Avusturya halkı. Şu parti*ye değil bu partiye oy verin’ diye çağ*rıda bulunacak değillerdir. Avusturya’da, Almanya’da, Avrupa’daki diğer şe*hirlerimizde de Türk kardeşlerimizin yaşadığı bütün ülke*lerde Yüksek Seçim Kurulu seçim çevreleri oluş*turmuştur. Biz nasıl Türkiye’deki seçim çevrelerinde re*ferandum ile ilgili seçim faaliyetleri ve kampan*ya faaliyetleri yürüteceksek, Avrupa ülkelerinde de faa*liyetlerimizi yürüteceğiz ve bunun Avusturyalıları hiçbir şe*kilde rahatsız etmemesi lazım. Onları ilgilendiren bir durum de*ğildir. Diğer ülkeleri de ilgilendiren bir durum de*ğildir” dedi.
Hac ücretlerine yönelik çıkan tartışmalar hak*kında Kurtulmuş, “Geçen sene kurlar 2.90’dı. Bu sene dolar ku*runun çok yükselmeye başladığı andan itibaren di*yanet bunu 3.50’den sabitledi. Geçen seneki kurlar üze*rinden dahi hesap edilse, aşağı yukarı o fiya*ta Türk Lirası olarak denk gelen stan*dart bir Hac tarifesi için uygulama yaptık. Kur ü*zerinden hesaplar yapmış olsak 3 bin 500 lira civa*rında geçen seneye göre ucuzlatmış olduk. Eğer geçen se*neki kur üzerinden hesaplama yapılmış olsaydı 18 bin lira civa*rında Hacıların ödemesi gerekiyordu. Şimdi 12 bin 500’ünde al*tında bir fiyat açıklandı” diye konuştu.
21 Mart tari*hinde Ankara’da Hz. Ali’nin doğum gününün kut*lanacak olmasına yönelik Kurtulmuş, şunları dedi:
“Hz. Ali E*fendimizin tam doğum gününün ne zaman ol*duğu bilinemiyor. İtibari bir tarihtir. 1980 darbe*sinden sonra bu törenler yapılamamış. Bu sene A*levi Bektaşi Sivil Toplum Kuruluşlarının öncülüğünde, Kültür Ba*kanlığımızın verdiği bir destekle Ankara Hacı Bektaş’ta bu tö*renler yapılacak. Böylece uzun yıllar sonra Tür*kiye’de devlet ile Alevi Bektaşi geleneğinden dostla*rımız bir araya gelerek böyle bir anma prog*ramında bir arada olma fırsatı bulacaklar. Bu ni*hayetinde resmi bir tören değildir. Kültür Ba*kanlığımızın desteklediği bir törendir.”
Yunanistan Savunma Bakanının, “Kardak’a gel*sinler, nasıl gideceklerini görelim. Yunan silahlı kuvvet*leri, her ihtimale karşı hazırlıklıdır” açıklamalarıyla ilgi*li olarak Kurtulmuş şu açıklamada bulundu:
“Ege’de geri*limi arttıracak sözler söyleyen siyasetçiler oldu. Bu an*lamda ben Yunanistan Savunma Bakanının, sadece kendi gö*rüşünü ifade ettiğini düşünmek isterim. Çünkü Yu*nanistan’da bir koalisyon hükümeti söz konusu. Diğer Ba*kanlar Kurulunun veya hükümetin resmi görüşünün olma*dığını ümit ederim. Türk-Yunan ilişkilerine, Ege’de barı*şın sağlanmasına hizmet edecek bir şey de*ğildir. Türkiye, Ege’deki haklarını bilmektedir. Ege’de bu güne kadar hiçbir oldu bit*tiye müsaade etmediği gibi bundan sonrada müsa*ade etmeyecektir. Kardak kayalıklarının Türkiye için sembo*lik bir anlamı vardır. Bu sembolik an*lama bağlı olarak Türkiye her türlü hak*kını, hukukunu Ege denizinde koruyabilecek güce, im*kana, kudrete, stratejiye sahiptir.”


Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV