24 Haziran 2017 Cumartesi

Ölümlü kaza kamerada

Die Welt Gazetesi muhabiri Deniz Yücel mahkemeye sevk edildi

"YAZILARINDA KÜRT HALKINA YÖNELİK AYRIMCILIĞI KÖRÜK*LEYİCİ İFADELER KULLANDIĞI.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgüt*lü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hakkında baş*latılan bir soruşturma kapsamında 14 Şubat 2017’de gözal*tına alınan......

27 Şubat 2017 Pazartesi 22:50
Die Welt Gazetesi muhabiri Deniz Yücel mahkemeye sevk edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Ör*gütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hakkında başla*tılan bir soruşturma kapsamında 14 Şubat 2017’de gözal*tına alınan Alman Die Welt Gazetesi Tür*kiye muhabiri Deniz Yücel, emniyetteki işlemlerinin ta*mamlanmasının ardından adliyeye getirildi.

Avukatıyla birlikte soruşturma sav*cılığa çıkarılan Yücel, ifadesinin ardından "Terör örgü*tü propagandası yapmak" ve "Halkı kin ve düşman*lığa tahrik" suçlarından tutuklama talebiyle İstanbul Nöbet*çi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Savcılığın, Ha*kimliğe gönderdiği sevk yazısında, şüpheli Deniz Yücel’in, hem Tür*kiye Cumhuriyeti vatandaşı hem de Almanya ül*kesi vatandaşı olduğu, uzun süredir Almanya ül*kesi basın kuruluşlarında çalıştığı ve son ola*rak da Die Welt adlı gazetede ya*zarlık yaptığı hatırlatıldı.

Şüphelinin gazetecilik görünümü altın*da PKK/KCK silahlı terör örgütünün yöneticisi konu*munda olan Cemil Bayık ile röportajlar yapa*rak örgütü legalleştirme girişimlerine katkıda bulunduğu be*lirtilen yazıda, "Keza şüphelinin gazetede yayınlanan köşe yazı*larının bir kısmı temin edilip tercümesine başvu*rulduğunda ülkemizi bölmeye, parçalamaya yönelik haksız, hiçbir meşru*tiyeti olmayan PKK/KCK silahlı terör örgütünün eylem ve iş*lemlerine eleştiri getirmezken, güvenlik kuvvetlerimizin haklı ope*rasyon ve işlemlerine yönelik olumsuz algı o*luşturmaya matuf yazılar yazdığı" ifade edildi.

GÜVENLİK FA*ALİYETLERİNİ KEYFİ KATLİAM NİTELİĞİNDE GÖSTERMİŞ

Şüphelinin yazdığı yazı*ların, adeta güvenlik birimlerinin keyfi olarak insan öl*dürdüğü, Diyarbakır, Cizre, Yüksekova ve diğer ma*hallelerde yapmış olduğu güvenlik faaliyetlerinin keyfi kat*liam niteliğinde operasyonlar olduğunu, hatta 12 Ara*lık 2016 tarihli yazısında bu operasyonlar sı*rasında Cizre’de ölen Hacer Aslan’ın kasıtlı bir şe*kilde güvenlik güçleri tarafından yakılarak öldürüldüğünü be*lirttiği anlatıldı.

"YAZILARINDA KÜRT HALKINA YÖNELİK AYRIMCILIĞI KÖ*RÜKLEYİCİ İFADELER KULLANDIĞI..."

Sevk yazısının son bölümünde ise, şüphe*linin 26 Ekim 2016 tarihli yazısına deği*nilerek, "Şüphelinin yaklaşık bin yıllık süreçte tek devlet ça*tısı altında kardeş olarak yaşamakta olan Kürt hal*kımıza yönelik olarak ayrılığı körükler ve tahrik e*dercesine fıkra ile anlatım yolunu seçerek, Türkle*rin en büyük isteğinin Kürtlerin annesini gö*remeden ölmeleri olduğunu belirttiği, yazının devamında bu benzet*meyi birden çok kullandığı" denildi.

Şüphelinin yazı içe*rikleri değerlendirildiğinde, gazetecilik faaliyetinin ötesinde ayrımcılığı kö*rükleyici nitelikte yazı yazdığı gibi, güvenlik birim*leri tarafından yapılan operasyonların keyfi ve katli*am niteliğinde olduğunu belirterek PKK/KCK silahlı terör ör*gütünün söylemlerimi dile getirip terör örgütü pro*pagandası yaptığı vurgulandı.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV