24 Haziran 2017 Cumartesi

Ölümlü kaza kamerada

Sosyal Medya Bağımlılığı konulu Seminer düzenlendi

” şeklinde konuştu. Temel ihtiyaçlarını kaybet*tikleri zaman da korku oluşuyor. Akademisyen Yrd. Nasıl ki u*yuşturucu kişinin muhakeme yeteneğini kaybetmesine neden o*luyorsa, FOMO da kişinin bilinç kontrolünü bo*zuyor. Füsun Terzioğlu tarafından organiz......

24 Şubat 2017 Cuma 15:52
Sosyal Medya Bağımlılığı konulu Seminer düzenlendi

İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi De*kanı Prof. Dr. Füsun Terzioğlu tarafından or*ganize edilen “Sosyal Medya Bağımlılığı” semineri öğren*cilerin ve dış katılımcıların yoğun ilgisine sahne oldu. Ü*niversitenin dev atılımlar içerisinde olduğunu belirten Prof. Dr. Terzi*oğlu, düzenledikleri seminerlerle öğrencilerin farkındalığını arttırmayı a*maçladıklarını ifade etti.

SOSYAL MEDYA YOĞUN ETKİLEME POTAN*SİYELİNE SAHİP

Sosyal medya alanındaki özgün ve başa*rılı çalışmalarıyla tanınan Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Web 2.0 konu*sunda katılımcılara bilgi vererek, sosyal medyanın kulla*nıcıların istek ve taleplerini dikkate aldığını ifa*de etti. Yrd. Doç. Dr. Kırık sosyal med*yanın etkileme gücüne sahip olduğunu ifade e*derek; “Sosyal medyanın kamuoyu yaratma ve birey*leri etkileme gücü bulunmaktadır. Kullanılan içeriklerle, payla*şılan görsellerle bu etki arttırılmaya çalışılmaktadır. Ancak de*zenformasyonun had safhaya ulaştığı sosyal medyada bil*gilerin doğru olup olmadığı her zaman bir tar*tışma konusudur.” dedi.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIK OLUŞTURUYOR

Türkiye’de 48 milyon in*ternet kullanıcısının olduğunu ifade eden Kırık, 48 milyo*nun hemen hemen hepsinin aktif sosyal medya kul*lanıcısı olduğunu belirtti. Türkiye’deki mobil kullanıcı sa*yısının 71 milyonken, sosyal medyaya mobil i*letişim araçlarından bağlanan kullanıcı sayısının ise 42 milyon ol*duğu aktardı. Yrd. Doç. Dr. Kırık; “İn*ternetin gelişi güzel bir şekilde kullanılması ve in*ternet karşısında kontrolsüz bir şekilde vakit ge*çirilmesi internet bağımlılığına neden olmaktadır.” Şeklinde konuş*tu. Sosyal medya bağımlılık ölçütlerini sıralayan Kırık; “sosyal med*yada yapılacak olan aktivitelerin planlanması, tasarlanması ve sürek*li olarak çevrimiçi olma arzusu bağımlılığı te*tikliyor” diyerek sosyal medyanın bir kaçış mec*rasına döndüğünü ifade etti.


FOMO, TÜM DÜNYA*YI TEHDİT EDİYOR

Sosyal medya bağımlılığının madde bağım*lığıyla eş değer olduğunu dile getiren sosyal medya uz*manı Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık; FOMO adı ve*rilen çağın hastalığına da değinerek; “FOMO, günde*mi kaçırma korkusudur. Özellikle 'nomofobi' olarak bili*nen, bağımlılık derecesinde telefon kullanma durumudur.” şek*linde konuştu. Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Kırık; “sosyal medya*da fazla zaman geçirilmesiyle oluşan bu durum sonu*cunda kişi, bırakmayı ve durdurmayı deniyor ama ba*şarılı olamıyor. Temel ihtiyaçlarını kaybettikleri zaman da korku olu*şuyor. Yani bu 'sanal uyuşturucu' şeklinde tabir edi*lebilmektedir. Nasıl ki uyuşturucu kişinin muhakeme yete*neğini kaybetmesine neden oluyorsa, FOMO da ki*şinin bilinç kontrolünü bozuyor.” dedi. FOMO’dan kurtu*luşun en önemli yolunun akıllı telefon o*rucu olduğunu dile getiren Kırık, bu has*talığın Z kuşağında daha sık görüldüğünü sözle*rine ekledi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV