23 Haziran 2017 Cuma

Ölümlü kaza kamerada

Sosyal Medya Bağımlılığı konulu Seminer düzenlendi

FOMO, TÜM DÜNYAYI TEHDİT EDİYORSosyal medya bağım*lılığının madde bağımlığıyla eş değer olduğunu dile geti*ren sosyal medya uzmanı Yrd. Türkiye’deki mobil kul*lanıcı sayısının 71 milyonken, sosyal medyaya mobil ile*tişim araçlarından bağlanan......

24 Şubat 2017 Cuma 16:19
Sosyal Medya Bağımlılığı konulu Seminer düzenlendi

İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi De*kanı Prof. Dr. Füsun Terzioğlu tarafından or*ganize edilen “Sosyal Medya Bağımlılığı” semineri öğ*rencilerin ve dış katılımcıların yoğun ilgisine sahne oldu. Üni*versitenin dev atılımlar içerisinde olduğunu belirten Prof. Dr. Ter*zioğlu, düzenledikleri seminerlerle öğrencilerin farkındalığını arttırmayı a*maçladıklarını ifade etti.

SOSYAL MEDYA YOĞUN ETKİLEME POTAN*SİYELİNE SAHİP

Sosyal medya alanındaki özgün ve ba*şarılı çalışmalarıyla tanınan Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Web 2.0 konu*sunda katılımcılara bilgi vererek, sosyal medyanın kulla*nıcıların istek ve taleplerini dikkate aldığını ifa*de etti. Yrd. Doç. Dr. Kırık sosyal med*yanın etkileme gücüne sahip olduğunu ifade e*derek; “Sosyal medyanın kamuoyu yaratma ve birey*leri etkileme gücü bulunmaktadır. Kullanılan içeriklerle, payla*şılan görsellerle bu etki arttırılmaya çalışılmaktadır. Ancak de*zenformasyonun had safhaya ulaştığı sosyal medyada bil*gilerin doğru olup olmadığı her zaman bir tartış*ma konusudur.” dedi.

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIK OLUŞTURUYOR

Türkiye’de 48 milyon in*ternet kullanıcısının olduğunu ifade eden Kırık, 48 milyo*nun hemen hemen hepsinin aktif sosyal medya kul*lanıcısı olduğunu belirtti. Türkiye’deki mobil kullanıcı sayı*sının 71 milyonken, sosyal medyaya mobil i*letişim araçlarından bağlanan kullanıcı sayısının ise 42 milyon ol*duğu aktardı. Yrd. Doç. Dr. Kırık; “İnter*netin gelişi güzel bir şekilde kullanılması ve in*ternet karşısında kontrolsüz bir şekilde vakit geçi*rilmesi internet bağımlılığına neden olmaktadır.” Şeklinde konuş*tu. Sosyal medya bağımlılık ölçütlerini sıralayan Kırık; “sosyal medya*da yapılacak olan aktivitelerin planlanması, tasarlanması ve sürek*li olarak çevrimiçi olma arzusu bağımlılığı te*tikliyor” diyerek sosyal medyanın bir kaçış mec*rasına döndüğünü ifade etti.


FOMO, TÜM DÜN*YAYI TEHDİT EDİYOR

Sosyal medya bağımlılığının madde ba*ğımlığıyla eş değer olduğunu dile getiren sosyal medya uz*manı Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık; FOMO adı ve*rilen çağın hastalığına da değinerek; “FOMO, gün*demi kaçırma korkusudur. Özellikle 'nomofobi' olarak bili*nen, bağımlılık derecesinde telefon kullanma durumudur.” şeklin*de konuştu. Akademisyen Yrd. Doç. Dr. Kırık; “sosyal medya*da fazla zaman geçirilmesiyle oluşan bu durum sonu*cunda kişi, bırakmayı ve durdurmayı deniyor ama ba*şarılı olamıyor. Temel ihtiyaçlarını kaybettikleri zaman da korku o*luşuyor. Yani bu 'sanal uyuşturucu' şeklinde tabir e*dilebilmektedir. Nasıl ki uyuşturucu kişinin muhakeme yete*neğini kaybetmesine neden oluyorsa, FOMO da ki*şinin bilinç kontrolünü bozuyor.” dedi. FOMO’dan kur*tuluşun en önemli yolunun akıllı telefon o*rucu olduğunu dile getiren Kırık, bu has*talığın Z kuşağında daha sık görüldüğünü söz*lerine ekledi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV