23 Haziran 2017 Cuma

Ölümlü kaza kamerada

'Dolar dönemi' bitti! Bakanlık sınır getirdi

Karar ile ilgili görüşlerini paylaşan PAGEV Yö*netim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, şu ifa*deleri kullandı: “Beklediğimiz bir karardı. Sonucunda bakan*lık taleplerimizi haklı buldu. Kararı uygulamayan tespit edi*lirse yaptırım uygulanacak. Bakanlık ......

27 Şubat 2017 Pazartesi 13:16
'Dolar dönemi' bitti! Bakanlık sınır getirdi

İhracatçıdan limanlarda ‘bildirim ücreti’ adı al*tında kesilen faturaya bakanlık müdahale etti. İh*racatçılar, kamu kurumları ve sektör kuruluşlarının yapmış oldu*ğu şikayet başvurularını haklı bulan Ulaştırma, De*nizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bildirim ücreti adı al*tında 70 dolara kadar kesilen faturayı mak*simum 60 TL olarak belirledi.

Liiman işletmelerinin yaptı*ğı tartım kesintisinin yönetmeliğe aykırı ve kontrol*süz olduğunu ifade eden ihracatçılar, bu haksız ke*sintinin yeniden düzenlenmesi için; TOBB Plastik, Ka*uçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi’nin kararı ile bir çalış*ma başlatmıştı. Liman işletmeleri ve acenteler tara*fından yapılan haksız tartım ücreti (VGM/DBA) ke*sintisi ilgili ile bilgilendirme yapmış ve sonuç almak için kol*ları sıvayan ihracatçılar konuyu bakanlığa taşımıştı. Ba*kanlık şikayetler üzerine harekete geçerek bu soru*nu çözecek düzenlemeyi yaptı.

Bu kapsamda; bundan sonra tüm sek*törlerde faaliyet gösteren, kendi tartısı olan ihra*catçılardan liman işletmesi herhangi bir isim altın*da bildirim ücreti, DBA ücreti veya farklı bir ücret tahsil e*demeyecek. Kendi tartısı olmayan ihracatçılardan ise tartım hizme*ti veren liman işletmesi, eskisi gibi 70 do*lara varan keyfi uygulama yapamayacak, maksimum 60 TL ücret tahsil ede*bilecek.

İHRACATÇI ŞİKAYET ETTİ, BAKANLIK HAKLI BULDU

Ba*kanlığın oluru ile 9 Eylül 2016’da düzen*lenen ‘Denizyolu ile taşınacak dolu konteynerlerin Brüt A*ğırlıkların Tespiti ve Bildirim Hakkında Yönerge’ sonra*sı ihracatçılar, şikayetlerini bakanlığa bildirdiler. Konunun ta*rafları olan ihracatçılar, kamu kurumları ve sektör kuru*luşları kıyı tesislerince verilen tartım hizmeti ile il*gili olarak kıyı tesislerinde farklı tarifeler uygu*landığı, yükleticilerden yüksek ücretler talep edildiği, bundan dola*yı ihracatın olumsuz etkilendiğini bakanlığa ilettiler. Ay*rıca doğrulanmış brüt ağırlık tespit hizmeti ver*meyen bir kıyı tesisinin dışarıda tartılmış o*larak kıyı tesislerine gelen konteynerler için a*ğırlık doğrulama adı altında ücret istenilmesi de yapı*lan şikayetler arasında yer alıyor. Bakanlık ko*nuyu değerlendirerek, ihracatçıların talebini haklı buldu. İhra*cat üzerine yapılan olumsuz etkinin yol e*dilmesine, sürdürülebilir rekabetin korunmasına, istihdama katkı sağ*lanması, limanlarda yaşanan zaman kaybının önlemesi ve genel kamu ya*rarı adına 20 Şubat’ta yayınladığı genelge ile ih*racatçıya destek verdi.

Karar ile ilgili görüşlerini payla*şan PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz E*roğlu, şu ifadeleri kullandı: “Beklediğimiz bir karar*dı. Bu konu üzerinde çok durduk. So*nucunda bakanlık taleplerimizi haklı buldu. Bundan sonra li*mandaki tartılar lisanslanacak. Kararı uygulamayan tespit e*dilirse yaptırım uygulanacak. Bir önceki düzenlemeye göre yap*tırım gücünün artması da olumlu bir ge*lişme. İhracatçının önemli bir sorunu çözülmüş oldu.”

Anahtar Kelimeler: DolarIhracatLiman

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV