23 Haziran 2017 Cuma

Ölümlü kaza kamerada

Fındık Orduda tartışıldı

”“Fındığın 4 sorunu var”Giresun Ziraat Oda*sı Başkanı Nurittin Karan ise fındıkta belli başlı sorun*ların olduğuna değinerek, "Birinci sorunumuz fındık bahçe*lerinin yaşlanması, ikinci sorunumuz üreticiler yaşlanması, ü*çüncü sıkıntımız fındıkta t......

27 Şubat 2017 Pazartesi 20:22
Fındık Orduda tartışıldı

Altınordu Ziraat Odası konferans salonunda gerçek*leşen toplantıya, AK Parti Ordu Milletvekilleri Oktay Çanak, Metin Gündoğ*du, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Gire*sun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ve Ordu'*daki ilçe ziraat odaları başkanları katıldı.

Toplantıda söz alan AK Parti Ordu Mil*letvekili Metin Gündoğdu, AK Parti olarak her zaman fındık ü*reticilerinin yanında olduklarını belirterek, "2009 yılından beri üre*ticilere verilen Alan Bazlı Destek Ödemesi bunlar*dan birisidir" dedi. Fındık fiyatının 10 lira*nın altına düşmesinin kendilerini de rahatsız et*tiğini vurgulayan Gündoğdu, "İnşallah bugün burada ya*pacağımız toplantının ardından konuyu Başbakan Yardımcıları sayın Numan Kur*tulmuş ve Nurettin Canikli ile de konu*şacağız" diye konuştu.

AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak da fındı*ğın zirai konunun yanı sıra ticari ve si*yasi bir konu olduğunu vurguladı. Çanak, "İyi niyet*le konuşanlara sözümüz yok. Ama bu dönem*de konuşulması emin olun siyasi bir ko*nudur. Fındığın bugün bu hale gelmesinin ne*deni de geçmiş dönemdeki sorunları nedeniyle siya*si bir konudur" şeklinde konuştu. Çanak, FİS*KOBİRLİK'in geçmiş dönemde kötü yönetilmesi nedeniyle bugün*kü sorunların ortaya çıktığını kaydetti.

“Serbest piya*sa şartları fındığa zarar verdi”

Toplantıda konuşan TZOB Yö*netim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 2009 yılın*dan bu yana fındığın serbest piyasaya bı*rakıldığını hatırlatarak, yaklaşık 7 yıldır fındık fi*yatlarının serbest piyasa koşullarına göre şekillendiğini belirt*ti. Serbest piyasan ilk zamanlar tüm ü*reticilerin umutlu olduğunu ancak daha sonra serbest pi*yasanın üreticiler başta olmak üzere, manav ve tüc*carlara zarar vermeye başladığını savunan Soydan, "2015 yı*lının aralık ayından itibaren serbest piyasa ko*şullarında fındık fiyatının aniden düşüş göstermesiyle şu anda ya*şadığımız sıkıntılarımız başlamış oldu. O tarihe kadar fındık fi*yatında bir istikrar görünüyordu. Ancak o ta*rihten sonra fındıkta daha istikrar yakalanamadı ve sürek*li düşüş yaşandı. Dolayısıyla serbest piyasa şartla*rı yeniden gözden geçirilmelidir.”

Soydan, şöyle devam etti:
"Bi*linmesini isteriz ki üreticilerimiz çok aşırı fi*yatların peşinde değil. Üretici sadece fiyatta istik*rar istiyor. Eylül ayında 14-15 lira sevi*yelerine çıkan fındık fiyatı şu anda 10 lira*nın altına düştü. Bu da asla kabul e*dilir değil. Bu nedenle üretici artık p*sikolojik sınırların altına inmiştir. Önümüzdeki süreçte yeni sezo*na gireceğiz. Ama maalesef fındık fiyatında bir istik*rar yok. Biz istikrar bekliyoruz. Fındıkta is*tikrarlı bir fiyatı yakalayamadığımız zaman üretici bu sefer panik ya*pıyor. Üretici gelecek sezonun fiyatları konusunda bir te*dirginlik yaşıyor. Bizim de beklentimiz artık üre*tici bu tedirginliği yaşamasın. Açıkçası biz bu şartlar al*tında üreticiler olarak mağduruz. Fındık fiyatının şu anda 10 li*ranın altında olması hepimizin moralini bozdu. Bu durum*da FİSKOBİRLİK ya da TMO'nun devreye soku*larak fındık alımı yapmasını bekliyoruz.”

“Fındığın 4 so*runu var”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ise fın*dıkta belli başlı sorunların olduğuna değinerek, "Bi*rinci sorunumuz fındık bahçelerinin yaşlanması, ikinci soru*numuz üreticiler yaşlanması, üçüncü sıkıntımız fındıkta te*kelleşme olması ve dördüncü sıkıntımız fındık bahçe*lerinin miras yoluyla çok küçük parçalara bö*lünmesi. Dolayısıyla üreticiler olarak bizim de öz e*leştiride bulunmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Fındık konusunda il*gili her yıl farklı senaryolar ile karşı*laştıklarını öne süren Karan, artık üreticiler o*larak bu problemlerin yaşanmamasını istediklerini belirtti.

Anahtar Kelimeler: OrduFındık

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV