23 Haziran 2017 Cuma

Ölümlü kaza kamerada

Türkiye ile Özbekistan arasında 10 ayrı sektörde işbirliği

Karşılıklı kazan-kazan ilkesine de değinen Zey*bekci, "Diğer önemli konu kazan kazan il*kesi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hep söyle*diği karşılıklı kazan kazan ilkesi. Zeybekci, çifte vergi*lendirmenin önlenmesi ile ilgili bir anlaşmay......

27 Şubat 2017 Pazartesi 16:18
Türkiye ile Özbekistan arasında 10 ayrı sektörde işbirliği

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dış e*konomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) düzenlediği Türkiye-Özbekistan İş Fo*rumu’na katıldı. Açılış konuşmasında konuşan Zeybekci, aynı kül*türe ve köklere sahip 110 milyonluk bu iki ül*kenin aralarındaki ticaret hacminin 1,2 milyar dolar oldu*ğu söylendiğinde başlarının öne düştüğünü belirtti. Tür*kiye- Özbekistan İş Forumu İstanbul’da yapıldı. Forum’a, Eko*nomi Bakanı Nihat Zeybekci, Özbekistan Cumhuriyeti Baş*bakan Yardımcısı Rustam Azimov, DEİK Başkan Yar*dımcısı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra Müstakil Sana*yici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak ve çok sayı*da işadamı katıldı.

“2017 YENİ BİR SEFERBERLİĞİN BAŞLA*DIĞI YIL OLSUN”

Bu durumdan bir ders çı*karılması gerektiğini dile getiren Zeybekci, "Bu yüzden, de*ğerli Başbakan Yardımcım Rustam Azimov’da burada, dedik ki 2017 yeni bir sefer*berliğin başladığı yıl olsun. Tarımdan tekstile, konfek*siyondan elektrik-elektronik ve kimyaya, turizmden makine sana*yi ve lojistiğe kadar 9-10 ayrı sektör be*lirledik. Bunlar için hacim ve önem sıra*sına göre yeniden bir değerlendirme yapacağız" dedi.

Fo*rumu, iki ülke arasında ticaret ilişkilerinin ge*lişmesi adına kurulan bir köprü olarak gördü*ğünü belirten Zeybekci, "Bu köprüyü tabi ki bir kişi kur*madı, binlerce sanayi, ticaret, özel reel sektör temsil*cileri kurdu. Ama gelecekte bu köprüden on binler geçe*cek inşallah. İki ülke arasında 1995 yı*lında imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Ko*runması Anlaşmasının yenilenmesi ve güncellenmesi gerekiyor. Bu yönde a*dımlar atılmasını kararlaştırdık" diye konuştu. Zeybekci, çifte ver*gilendirmenin önlenmesi ile ilgili bir anlaşmayı derhal ger*çekleştirmekle ilgili çalışma yapılmasının talimatını verdiklerini, u*laştırma alanında, üzerinde çalışmaları yapılan anlaşmanın onay*lanması için de harekete geçmenin kararlaştırıldığını söyle*di.

Karşılıklı kazan-kazan ilkesine de değinen Zeybek*ci, "Diğer önemli konu kazan kazan ilke*si Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hep söy*lediği karşılıklı kazan kazan ilkesi. Bunu i*kili görüşmemiz sırasında Başbakan Yardımcısı Rustam Azi*mov da dile getirdi. Karşılıklı menfaatlerin en üst dü*zeyde buluştuğu ilişkiler en sağlam ve en uzun süre sürdü*rülen ilişkilerdir. Bir tarafın menfaatinin diğer ta*raftan daha yukarı da olduğu ve hep bunun böyle olma*sının istediğimiz zaman bu sürdürülebilir bir i*lişki değildir. Dostuz, kardeşiz aynı milletin iki farklı gü*zelliğiyiz ama ekonomik, ticari ilişkiler eğer alt zemi*ni oluşturmuyorsa altta çok güçlü bir temel oluş*turmuyorsa üzerine bazı şeyleri inşa etmeniz zor olur" ifa*delerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından İşbirliği anlaşmalarının imza töre*ni yapıldı. Daha sonra ikili iş gö*rüşmelerine geçildi.

(Ali Canberk Özbuğutu - Gül Kaba / İHA)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV