28 Haziran 2017 Çarşamba

Ölümlü kaza kamerada

Türkiye ile Özbekistan arasında 10 ayrı sektörde işbirliği

Karşılıklı menfaatlerin en üst dü*zeyde buluştuğu ilişkiler en sağlam ve en uzun süre sür*dürülen ilişkilerdir. Bir tarafın menfaatinin diğer taraf*tan daha yukarı da olduğu ve hep bunun böyle olma*sının istediğimiz zaman bu sürdürülebilir bir i*lişki...

27 Şubat 2017 Pazartesi 16:58
Türkiye ile Özbekistan arasında 10 ayrı sektörde işbirliği

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dış eko*nomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) düzenlediği Türkiye-Özbekistan İş Fo*rumu’na katıldı. Açılış konuşmasında konuşan Zeybekci, aynı kül*türe ve köklere sahip 110 milyonluk bu iki ülke*nin aralarındaki ticaret hacminin 1,2 milyar dolar oldu*ğu söylendiğinde başlarının öne düştüğünü belirtti. Tür*kiye- Özbekistan İş Forumu İstanbul’da yapıldı. Forum’a, Eko*nomi Bakanı Nihat Zeybekci, Özbekistan Cumhuriyeti Başba*kan Yardımcısı Rustam Azimov, DEİK Başkan Yar*dımcısı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra Müstakil Sa*nayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak ve çok sa*yıda işadamı katıldı.

“2017 YENİ BİR SEFERBERLİĞİN BAŞ*LADIĞI YIL OLSUN”

Bu durumdan bir ders çı*karılması gerektiğini dile getiren Zeybekci, "Bu yüzden, değer*li Başbakan Yardımcım Rustam Azimov’da burada, dedik ki 2017 yeni bir se*ferberliğin başladığı yıl olsun. Tarımdan tekstile, konfek*siyondan elektrik-elektronik ve kimyaya, turizmden makine sa*nayi ve lojistiğe kadar 9-10 ayrı sektör belir*ledik. Bunlar için hacim ve önem sı*rasına göre yeniden bir değerlendirme yapacağız" de*di.

Forumu, iki ülke arasında ticaret ilişkilerinin ge*lişmesi adına kurulan bir köprü olarak gördü*ğünü belirten Zeybekci, "Bu köprüyü tabi ki bir kişi kurma*dı, binlerce sanayi, ticaret, özel reel sektör temsil*cileri kurdu. Ama gelecekte bu köprüden on binler ge*çecek inşallah. İki ülke arasında 1995 yılın*da imzalanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korun*ması Anlaşmasının yenilenmesi ve güncellenmesi gerekiyor. Bu yönde adım*lar atılmasını kararlaştırdık" diye konuştu. Zeybekci, çifte vergi*lendirmenin önlenmesi ile ilgili bir anlaşmayı derhal ger*çekleştirmekle ilgili çalışma yapılmasının talimatını verdiklerini, ulaş*tırma alanında, üzerinde çalışmaları yapılan anlaşmanın o*naylanması için de harekete geçmenin kararlaştırıldığını söy*ledi.

Karşılıklı kazan-kazan ilkesine de değinen Zey*bekci, "Diğer önemli konu kazan kazan ilke*si Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hep söy*lediği karşılıklı kazan kazan ilkesi. Bunu iki*li görüşmemiz sırasında Başbakan Yardımcısı Rustam A*zimov da dile getirdi. Karşılıklı menfaatlerin en üst dü*zeyde buluştuğu ilişkiler en sağlam ve en uzun süre sür*dürülen ilişkilerdir. Bir tarafın menfaatinin diğer ta*raftan daha yukarı da olduğu ve hep bunun böyle ol*masının istediğimiz zaman bu sürdürülebilir bir iliş*ki değildir. Dostuz, kardeşiz aynı milletin iki farklı güzel*liğiyiz ama ekonomik, ticari ilişkiler eğer alt ze*mini oluşturmuyorsa altta çok güçlü bir temel o*luşturmuyorsa üzerine bazı şeyleri inşa etmeniz zor olur" i*fadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından İşbirliği anlaşmalarının imza tö*reni yapıldı. Daha sonra ikili iş gö*rüşmelerine geçildi.

(Ali Canberk Özbuğutu - Gül Kaba / İHA)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV