28 Haziran 2017 Çarşamba

Ölümlü kaza kamerada

Emine Erdoğan:Ne yazık ki Abdülhamit Hanın mirasının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve tasfiye edilmiştir

Fakat ne yazık ki mira*sının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve tasfiye edilmiştir" dedi. Neyse ki bugün dev*letimizin ilgili organları bu mirasın toparlanarak bir a*raya getirilmesine öncülük etmiştir" dedi.Katalogdaki her bir ü*rünün tarihi bir...

27 Şubat 2017 Pazartesi 22:55
Emine Erdoğan:Ne yazık ki Abdülhamit Hanın mirasının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve tasfiye edilmiştir

Yıldız Sarayı Müzesi kataloğu tanıtım p*rogramında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi E*mine Erdoğan, "Ne yazık ki Abdülhamit Han’ın mira*sının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve tasfiye e*dilmiştir. Neyse ki bugün devletimizin ilgili or*ganları bu mirasın toparlanarak bir araya geti*rilmesine öncülük etmiştir" dedi.
İstanbul Beşiktaş’taki Yıldız Sara*yı Çit Kasrı’nda Yıldız Sarayı Müzesi kata*loğu tanıtım programı düzenlendi. Programa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdo*ğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra İstan*bul Valisi Vasip Şahin, İstanbul İl Emni*yet Müdürü Mustafa Çalışkan, kent protokolü ile çok sayı*da koleksiyoner ve sanatsever katıldı.
Programda konuşan Emi*ne Erdoğan, Sultan Abdulhamit Han’ın 33 yıl boyun*ca hükümdarlık sürdüğünü belirterek, "İmparatorluk coğrafyasının dört bir ya*nında inşaa ettirdiği eserler onun feraset ve ba*siretini göstermektedir. O aynı zamanda sanata, kül*türe ve hatta zanaata olan merakıyla im*paratorluk tarihinde çok müstesna bir yer et*miştir. Yıldız Sarayı kompleksi içindeki marangozhane, kü*tüphane, güzel sanatlar binası, silahhane,fotoğrafhane, eczane ve se*ralar onun rafine zevklerinin en somut ni*şaneleridir. Henüz o dönemde müzeciliğin bir devlet hafı*zası oluşturmaktaki gücünü fark etmiş, geçmişle ge*lecek arasında bağ kurmuştur. Fakat ne yazık ki mira*sının kıymeti yeterince anlaşılmamış ve tasfiye edil*miştir" dedi.
Katalogdaki her bir ürünün tarihi bir kaynak hük*münde olduğunu kaydeden Erdoğan’ın "Neyse ki bugün devle*timizin ilgili organları bu mirasın toparlanarak bir a*raya getirilmesine öncü etmiştir. Her biri tari*hi kaynak hükmünde olan bu eserleri kendi ori*jinal mekanlarına döndürülmesi takdire şayan bir çaba*nın ürünüdür. Öte yandan Sultan Abdulhamit Han’ı daha iyi an*layabilmemizi sağlayacak Yıldız Sarayı müze koleksiyonun bir kata*logda toplanması kayıt tutmaya meraklı bir sul*tanın mirası adına son derece önemlidir" i*fadelerini kullandı.
"Tambi Cimuk’un müziğinin Türkiye ve Suri*ye arasında dostluk köprüsü oluşturmasını umuyorum"
"Bugün bu*rada bir başka etkinliğe de şahitlik ede*ceğiz" diyen Erdoğan, "Evlatların müzikle uğraşmasına farklı mu*siki türlerinin inceliklerine hakim olunmasını isteyen Sultan 2’inci Ab*dülhamit’in mekanında bir müzik dinletisiyle ruhlarımız şifa bu*lacak. Ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimiz ara*sında özel bir yeri olan Tambi Cimuk’u dinle*yeceğiz. Ne mutlu ki ülkemiz onun gibi kabi*liyetli bir genci kazandı ve vatandaşlık hakkı ka*zandı. Onu ülkemize kazandıran iyi yüreklileri kutlu*yorum. Tambi Cimuk’un müziğinin Türkiye ve Suri*ye halkları arasında dostluk köprüsü olmasını u*muyorum" şeklinde konuştu.

"Sultan 2’inci Abdulhamit Han’ın obje ko*leksiyonlarını ilgililere ulaştırdık"
Yıldız Saray Vakfı Yönetim Ku*rulu Başkanı Zeynep Karahan Uslu ise Yıldız Sara*yı Müzesinin sanat koleksiyonlarını ve Sultan 2’inci Abdül*hamit Han’ın bizzat el emeğinin eseri olan obje ko*leksiyonlarını seçkin bir yayın bünyesinde ilgililere u*laştırdıklarını belirterek, "Yıldız Sarayı müzesi kataloğuyla Cumhu*riyet tarihinde ilk kez müzede yer alan eser*ler, akademik incelemeler bünyesinde yer verilmek sure*tiyle sergi salonlarını ziyaret edenlerle sınırlamanın öte*sine geçebilmektedir" dedi.
Konuşmaların sone ermesiyle birlikte Su*riyeli Tambi Cimuk’un piyanoda çaldığı eserler büyük be*ğeni topladı.


Anahtar Kelimeler: EmineYazıkErdoğanNe

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV