28 Haziran 2017 Çarşamba

Ölümlü kaza kamerada

Tarihi İzmir Büyükşehir davasında 129 sanığa beraat

24 ayrı suçun oluşmadığını ver*diği mütaalasında okuyan savcı Zafer Sercan Yetişer, bütün sa*nıkların ayrı ayrı beraatına karar verilmesini talep etti. Sanık*ların ve izleyicilerin yoğun katılımı nedeni ile 150 ki*şilik mahkeme salonu tamamen dolarken,...

27 Şubat 2017 Pazartesi 21:55
Tarihi İzmir Büyükşehir davasında 129 sanığa beraat

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Koca*oğlu’nun 397 yıl hapis cezası talebiyle yargı*landığı 129 sanıklı tarihi İzmir Büyükşehir Bele*diyesi davasında, mahkeme bütün sanıklara beraat ka*rarı verdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik 2011 yılın*da iki dalga halinde yapılan polis ope*rasyonuyla başlatılan ’ihalelerde yolsuzluk, organize suç ör*gütü kurma’ suçlarından, aralarında İzmir Büyükşehir Be*lediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve belediye bürok*ratlarının bulunduğu 129 tutuksuz sanık hakim karşı*sına çıktı. 7’nci Ağır Ceza Mahkemesindeki son du*ruşmada, salonun tamamı doldu. Başkan Kocaoğlu ad*liyeye gelişinde Çamdibi Bandosu tarafından "İzmir’in Dağla*rında Çiçekler Açar" marşı ile karşılandı. Ad*liye önünde bekleyen yaklaşık 2 bin kişi Aziz Koca*oğlu’nun maskesini takarken, ’İzmir Aziz’dir, Aziz Ka*lacak’ sloganları attı.

300 kişi de duruşmayı iz*ledi
Aziz Kocaoğlu kendini bekleyenlerin oluşturduğu koridordan se*lamlayarak duruşma salonuna girdi. İzmir 7. Ağır Ceza Mah*kemesinde görülen duruşmaya İzmir Büyükşehir Belediye Başka*nı Aziz Kocaoğlu, tutuksuz yargılanan diğer bü*rokratların yanı sıra, CHP İzmir milletvekilleri A*tilla Sertel, Mustafa Balbay, Özcan Purçu, Zeynep Altı*ok, Musa Çam, Ali Yiğit, Murat Bakan, Zeke*riya Temizel, CHP’li İzmir ilçe belediye başkan*ları katıldı. Sanıkların ve izleyicilerin yoğun ka*tılımı nedeni ile 150 kişilik mahkeme salo*nu tamamen dolarken, merdiven boşluklarının da dol*masıyla yaklaşık 300 kişi duruşmayı izledi.

Eski Cumhu*riyet Başsavcısının tanık olarak dinlenmesi reddedildi
Sanık Tülay A*zeri’nin avukatı Emin Azeri, mahkeme heyetinden FETÖ’den tu*tuklu İzmir eski Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak’ın tanık o*larak dinlenmesini talep etti. Mahkeme heyeti, dos*yanın geldiği aşama nedeni ile Avukat Aze*ri’nin talebini reddetti. Ayrıca, Akdeniz Temizlik’in sa*hibi Fatih Yazoğlu, dilekçe ile davaya ka*tılma talebinde bulunurken, mahkeme heyeti katılma ta*lebini reddetti.

Savcı mütalaasında ’suç örgütü yok’ dedi
Sav*cı Zafer Sercan Yetişer, 29 sayfalık mü*talaasını verdi. Savcı Yetişer, okuduğu mütalaasında or*tada bir örgütün bulunmadığı sonucuna varıldığını be*lirtti. Dosyadaki 24 ayrı eylemden 15’inde i*haleye fesat karıştırma suçunun bulunduğunu belirten savcı Zafer Sercan Ye*tişer, iddia edilen 24 ayrı suçun da o*luşmadığını kaydetti. Verilen mütalaada, bazı ihaleye fesat ka*rıştırma eylemlerinde, hukuka aykırı deliller toplandığını i*fade eden Yetişer, bu durumu hukuk di*linde ’zehirli ağacın meyvesi de zehirli olur’ şek*linde ifade ettiği görüldü. 24 ayrı suçun oluş*madığını verdiği mütaalasında okuyan savcı Zafer Sercan Yeti*şer, bütün sanıkların ayrı ayrı beraatına karar ve*rilmesini talep etti.

Salonda büyük sevinç
Savcının beraat talep iste*mesinin ardından duruşmaya gelen sanıklar ve izle*yiciler alkışladı. Mahkeme Başkanı Tamer Bulam, "Bu*rası şov yeri değil, tiyatro alanı değil. Mahke*menin bir düzeni var. Bu düzene uya*lım" diye tepki gösterdi.
Savcının mütalaasının ardından mah*keme Başkanı Tamer Bulam, karar vermek için bir saat ara verdi. Daha sonra sa*nıklara son sözü soruldu. Sanıklar beraat talep*lerinde bulunurken, daha sonra sanık avukatlarından da son söz*leri alındı. Aranın ardandan kararı okuyan Mahke*me Başkanı Tamer Bulam, 129 sanığın ta*mamının beraatına karar verdi. Mahkeme başkanı ay*rıca, soruşturma aşamasında görev alan kamu gö*revlilerine soruşturma açılması kararını açıkladı. Kararın ar*dından duruşma salonunda büyük sevinç yaşandı.

Davanın geç*mişi
İzmir Büyükşehir Belediyesine yönelik ilk operasyon 2 Mayıs 2011 tari*hinde yapılmıştı. İlk operasyonun yankıları bitmeden bu kez, Bü*yükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu EXPO su*numu için Paris’de bulunduğu 22 Kasım 2011 ta*rihinde ikinci operasyon yapılmıştı. Büyükşehir Belediye Başka*nı Aziz Kocaoğlu da, 2 Ocak 2012 tari*hinde soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet Sav*cısı Birol Çengil’e ifade verdikten sonra serbest bı*rakılmıştı. Kocaoğlu’na, ESHOT durak ihalesi, Şevval Sam kon*seri, öğretmenlere hediye edilen şal ve kaşkol*lar, Çankaya’daki katlı otopark ihalesi, Grand Pla*za şirketi üzerinden 2009 yerel seçimlerinde CHP seçim o*fislerine dağıtıldığı iddia edilen sandviçler, EXPO 2015 Or*ganizasyonu öncesinde yapılan adaylık çalışmaları kapsamında İzmir’de dü*zenlenen organizasyonu ZED Firmasının alması, Aliağa-Menderes Hattı’nı iş*leten TCDD ve Büyükşehir Belediyesinin ortaklığıyla kuru*lan şirket, İZBAN’ın tanıtım filmi ihalesi ve bele*diye şirketi Grand Plaza üzerinden yapılan manda*lina alımları ve personel ihalesi başta olmak üze*re, toplam 28 soru sorulmuştu. ’Çıkar amaç*lı suç örgütü kurmak’, ’kurulan örgütün fa*aliyetleri kapsamında ihaleye fesat karıştırmak’, ’belgede sahte*cilik’, ’kurumu zarara uğratmak’, ’rüşvet’, ’tehdit’, ’gö*revi kötüye kullanmak’ suçlamalarıyla toplam 130 sanık hak*kında 8’inci Ağır Ceza Mahkemesinde 2012 yı*lında dava açılmıştı. Özel yetkili mahkemeler ka*pandıktan sonra 2014 yılında dava 7. Ağır Ceza Mahke*mesine alınmıştı. Bir numaralı sanık Aziz Ko*caoğlu için de toplam 397 yıl hapis ceza*sı istenmişti. İddianameyi hazırlayan savcı Birol Çengil, 15 Temmuz darbe giri*şimi sonrası, FETÖ’den gözaltına alınmıştı.


Anahtar Kelimeler: IzmirTarihiBüyükşehir

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV