24 Haziran 2017 Cumartesi

Ölümlü kaza kamerada

Şoray Uzun: Röportaja gittim oyuncu oldum

Dizisinden, hayranlıklarından, çılgınlıklarından konuştuk. Seçer*ken nelere dikkat edeceksiniz?Birinci kıstas fizik olmayacaktır. Amâ ben baba meslek*lerini yapmalarını isterim.l Sinemada yakın zaman için*de görür müyüz...

26 Şubat 2017 Pazar 14:45
Şoray Uzun: Röportaja gittim oyuncu oldum

Seksenler dizisinin Ahmet’i olarak izlediğimiz Şoray Uzun şimdi de 1.Si*nema Güzeli Yarışmasının jüri koltuğunda. Kendisiyle hoş bir soh*betimiz oldu. Dizisinden, hayranlıklarından, çılgınlıklarından konuştuk. Nasıl bir baba ve eş oldu*ğunu da sığdırdık sohbetimize...

İşte Türkiye Gazetesi'nden Kübra Şa*fak'ın Şoray Uzun ile yaptığı keyifli röpor*tajı...

l Seksenler’in çekimleri nasıl gidiyor?

6 sezondur iyi gi*diyor çok şükür. Keyfimiz yerinde. Birol Güven gibi her şeyi*mizle ilgilenen bir patronumuz var. O an*lamda çok şanslıyız.

l Ekrandan gördüğümüz gibi sıcak bir ortam var mı sette? Dışar*da da görüşüyor musunuz?

Abartı olarak algılamayın. Ekra*na yansıyan sıcaklık 10 üzerinden 7 ise bizim kendi ara*mızdaki sıcaklık 10 üzerinden 10. Ekrana yan*sıtabildiğimizden keyif alırız onu kâr sayarız. Set dı*şında da olabildiğince sık görüşmeye çalışıyoruz.

l Yakın oldu*ğunuz daha sık görüştüğünüz var mı?

Ekibimizde k*likleşme, gruplaşma ayrı ayrı yerlerde sohbet etmek yok. Sü*rekli beraber oturduğumuz için makyaj odası dolup ta*şıyor. O anlamda makyajı geciktirebiliyoruz. Bize çay kahve meş*rubat servisi yapan Güven Abi’mizi çok yo*ruyoruz. Bol sohbet, bol kahkaha, bol sevgi bizim seti*mizin ortamı böyle.

l 6 sezondur devam et*mesinin sırrı nedir?

Senaryo başarısı. Ayrıca en önem*lisi izleyici karar veriyor bir işin ne kadar devam edip et*meyeceğine. Siz nasıl bir ürün ortaya koyar*sanız koyun izleyicinin teveccühü önemli.

l İzleyici Seksen*ler’de neyi gördüğü için bu kadar beğen*di sizce?

Günümüzde özlediği şeyi gördü. Artık kom*şuluklarda pek kalmayan o sıcaklığı ve mu*habbeti gördü. Ailelerde internetin ve akıllı tele*fonların sunduğu sanal hayatın dışındaki gerçek olma*sı gereken aile bireylerinin birbiri ile kurdu*ğu iletişimi gördü.

l Daha kaç sezon devam e*der?

Tamamen izleyici bilir. Seyirci istediği sürece devam eder. Biz ha*zırız...

l Yeter emekli olmalıyım bitsin artık demez misi*niz hiç?

Ömrüm oldukça aynı ekiple devam e*derim. Çünkü Seksenler’de çok farklı bir ortam var. İ*şimiz yokken birbirimizi görelim diye sete gi*diyoruz. Bu planlayarak yapılan bir şey değil.

l Kaç gün izni*niz var peki?

2 ya da 3 gün setim o*luyor. O bile yetmiyor özlüyorum. Geri kalan gün*lerde izinliyim.

l Jüri üyeliği teklifi geldiğinde ne his*setiniz? Neden bu projede olmak istediniz?

Çok he*yecanlandım çok sevindim. Çünkü ben önceki kuşak*ları izleyerek onları rol model alarak bü*yüdüm. Onlara özendim. Hayatımda ilk izlediğim film Cüneyt Arkın’ın Kılıç Arslan’ı idi. Küçük bir çocuk*ken Cüneyt Arkın’a mektup bile yazdım. Kadir Ağa*bey’i, Tarık Akan’ı izleyerek büyüdüm. Onlarla âşık olduk on*larla ağladık. Her biri Ses mecmuasının yarış*masından geldiler. Tekrar sinema kralı ve kra*liçesi yarışmasının organize edildiğini duyunca çok hoşu*ma gitti. Bana da yarışmanın ilk se*nesinde jürilik teklifi geldi. Benim için büyük bir onur oldu. Hemen kabul ettim.

l Büyük bir so*rumluluk jüri üyeliği. Seçerken nelere dikkat ede*ceksiniz?

Birinci kıstas fizik olmayacaktır. Benim için ö*nemli olan yetenek. Birinin çok yakışıklı ve güzel ol*ması fiziksel anlamda bir artı ama tek ba*şına artık yeterli değil. Biri onu ses*lendirmeyecek kendi rolünü kendi repliklerini kendisi söyle*yecek. Bu yüzden altyapı şart...

l Gazetecilik me*zunusunuz nasıl oyuncu olmaya karar verdiniz?

Karar verme*dim ben bir röportaja gittim. Orada aldı*ğım maaştan daha yüksek bir teklif gelin*ce, o dönem gelir anlamında daha iyi o*lacağını gördüm. Kendimi tiyatro sahnesinde buldum. Geçi*ci bir deneyim dedim ama kalıcı oldu. O*yunculuk, çocukluk hayalim değildi, sonradan kısmet oldu.

l Son*radan keşfettiniz yeteneğinizi öyle mi?

Ben yeteneğimi keşfe*decek düzeyde değilim de sonrası bana uy*gunmuş demek ki... Mutluyum...

l Sinemada yakın zaman i*çinde görür müyüz sizi?

Sinema ile ilgili çok görüş*meler oluyor. Çoğunu ben reddediyorum. Niye red*dettiğimde bilmiyorum ama artık sinemada yer a*lırım diye düşünüyorum. Tabii rol önemli pro*je önemli…

l Nasıl bir rol istiyorsunuz? Ko*mediden mi yana gönlünüz…

Yok fark etmiyor kome*disi draması. Bilmem böyle hoşuma gidecek bir p*roje.

l Daha istediğiniz gibi bir teklif gelme*di sanırım…

O da benim hatam herhalde fazla*da ince eleyip sık dokumamak lazım.

l Kaç ço*cuğunuz var?

3 oğlum var.

Baba olmanın sorumlulukları çok fazla...

Dün*yada en zor ve emekliliği olmayan meslek anne baba olmak.

l Onlar hangi meslek*leri seçmeyi düşünüyor? Yaşları kaç?

En büyüğü 15 onlar kendi meslek*lerini seçecekler henüz bir meslek seçmediler. Or*tanca spora meraklı, En ufak ise daha çok küçük. Amâ ben baba meslek*lerini yapmalarını isterim.

l Oğullarınızda oyunculuk hevesi gö*rüyor musunuz?

Sanki var ama biraz çekiniyorlar u*tanıyorlar diyelim. Bence çok yetenekliler benden i*yiler boynuz kulağı geçer ama işte kendi*leri bilir...

l Peki, yönlendirmeleriniz oluyor mu?

Yok, yanlış olur ters teper diye dü*şüyorum. Zor tutuyorum kendimi sete gelsinler hatta bence rol al*sınlar oynasınlar ama kendilerinin bileceği iş…

l Sosyal medya ile ara*nız nasıl?

Çok iyi olduğunu söyleyemem. Sosyal medya ciddi bir güç iyi kulla*nan için ciddi artıları var. Ben biraz geç kaldım. Sosyal medya*nın hakkını verdiğimi söyleyemem. O konuda ken*dimi eleştiriyor ve yetersiz buluyorum. Sosyal medya*nın reklam unsuru olmasını kendi adıma doğru bulmu*yorum. Ama takipçisi sayısı yüksek olan meslek*taşlarımın belli başlı promosyonları edinmesi de çok normal bir şey. Fir*malar kişilere takipçi sayısı üzerinden ulaşıyor. Bunda bir sı*kıntı yok ama bence insanların birbiriyle i*letişim kurması daha önemli.

l Oğullarınıza bilgisayar ve sosyal medya kulla*nımı için bir sınırlama getiriyor musunuz?

Evet. Ge*tirilmesi de gerekiyor bence. Gerçek hayatla sanal âlem farklı. Par*maklarınızla gol attığınız da gol atmış sa*yılmıyorsunuz. Gerçek topa vurmanız gerekiyor. Çocuklarımın sa*hada topla oynamasını tercih ediyorum.

l Eşinizin mes*leği nedir?

Ev hanımı.

l Mutlu evliliğiniz sırrı nedir?

O*nun sırrını bilen varsa bir ara bana da söy*lesin. Mutlu evliliğin sırrını söyleyecek kişi ben deği*lim. Onu daha uzun süre evli ka*lanlara sormak lazım.

l Siz kaç yıldır ev*lisiniz?

18 yılı devirdik. l Az değilmiş.

Az değil ama çeyrek asrı, yarım yüzyı*lı devirenler var... Bunun sırrı, geçinmeye niye*tiniz varsa geçinirsiniz. Eğer niyetiniz yoksa yürü*mez. Evlilikte hoşgörü şart, fakat biz bunu ha*nımlara yüklemişiz. Hep hanımlar alttan alacak onlar hoş*görü gösterecek bu biraz haksızlık. Ben de öyle*yim, bu yüzden kendimi de eleştiriyorum. Fazla ma*çoyum sağ olsun hanım idare ediyor.

l Recep İve*dik 5 bu kadar eleştirilirken gişe yap*masına ne diyorsunuz?

Tebrik etmek lazım en iyi başlan*gıç gişesini yaptı. Daha güzel ve ka*liteli yerli filmler bekliyoruz. Umarım çocuklarımız yaban*cı filmler yerine yerli filmleri izleyerek büyür. Gişe ve kali*tesini konuşmak bize düşmez. Eser sahibinin çok iz*lendiği için özür dilemesine gerek yok. Se*yirci izliyorsa sıkıntı yok. Demek ki başar*mışlar. Zaten içinde bulunduğumuz dönemde de ciddi anlam*da birliğe ihtiyacımız var. Gülmeye ihtiyacımız var Recep İve*dik’te güldürüyor.

l Tamer Bey’le aynı projede yer alır mısı*nız?

Pamuk Prens filminde Tamer Karadağlı’yla tadına hâlâ do*yamadığım bir rolüm olmuştu. Önce sesine sonra o*yunculuğuna ve karakterini hayran olduğum bir isim. Ne tür pro*je olursa olsun onunla çalışmak isterim.

Kübra Şafak / Türki*ye Gazetesi

Anahtar Kelimeler: RÖPORTAJşoray Uzun

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV