23 Haziran 2017 Cuma

Ölümlü kaza kamerada

Numan Kurtulmuştan Barzaninin Türkiye ziyaretine ilişkin açıklama

Buralarda makul, mutedil, meşru muha*lefet örgütleri ile işbirliği yapılarak bu şehirlerin kurta*rılması lazım. Bunda herhangi bir şekilde yadır*ganacak bir durum yoktur” ifadelerini kullandı. Bizim gö*rüşümüz açık. Mesud Barzani’nin Türkiye’ye...

27 Şubat 2017 Pazartesi 21:48
Numan Kurtulmuştan Barzaninin Türkiye ziyaretine ilişkin açıklama

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Ku*rulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Mesud Barza*ni’nin Türkiye’ye gelmeden önce yapmış olduğu açık*lamaları değerlendiren Kurtulmuş, “Türkiye temalarında bu konu*lar gündeme gelmedi. Türkiye temaslarının özü, Sayın Barza*ni ve Bölgesel Kürt Yönetimi ile Türki*ye Cumhuriyeti hükümetinin yapmış olduğu işbirliğinin gözden geçi*rilmesi, bölgede barışın sağlanması ve özellikle terör örgüt*lerine karşı ortak mücadelede hangi konular ele alı*nacak bunlar gündeme gelmiştir” diye konuştu.

"Hem Kuzey Irak Böl*gesel Yönetiminin bayrağı hem Irak bayrağı hem de Türk bay*rağı asılmıştır"

Havaalanında Mesud Barzani’nin Bölgesel Kürt Yöne*timi bayrağının göndere çekilmesi ile ilgili de açık*lamalarda bulunan Kurtulmuş, “İlk kez çekilmiyor. Sayın Bar*zani, Türkiye’ye her geldiğinde bu uygulama yapıl*mıştır. Hem Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin bay*rağı hem Irak bayrağı hem de Türk bayra*ğı asılmıştır. Dolayısıyla önceki uygulamalarda da böyle ol*muştur. Daha önceki ziyaretlerde de aynı uygu*lama olmuştur. Bu uygulama diplomatik teamüllere uy*gundur. Bunda herhangi bir şekilde yadırganacak bir durum yoktur” ifa*delerini kullandı.

Rakka operasyonuna ilişkin ABD ile yapı*lan görüşmeleri de değerlendiren Kurtulmuş, konuya i*lişkin olarak şu açıklamada bulundu:

“Resmi ola*rak hükümet tarafından açıklanmayan bir takım görüş*lerin gerçekmiş gibi gündeme getirilmesi doğru de*ğildir. Çok sayıda duyumlar oluyor ama bunlar resmi bilgi*ler olarak paylaşılmadığı sürece bunlara itibar et*memek lazım. Rakka operasyonu konusunda görüşmeler devam e*diyor. Henüz gelinmiş bir ortak nokta yoktur. Bizim gerek Rakka o*perasyonu, gerek Cerablus operasyonu gerekse de El Bab ope*rasyonu ile ilgili söylediğimiz ana çerçeve şudur: Tür*kiye’nin herhangi bir şekilde ne Irak’ın ne de Suri*ye’nin topraklarında gözü yoktur. Biz bu ope*rasyonların hiç birisini toprak kazanalım diye yapmı*yoruz. Bu operasyonlar Türkiye’nin ulusal güvenliğini ilgi*lendiren operasyonlardır. Buradaki temel meselemiz, kiminle nere*de hangi sorunu çözebilirsek çözmeye gayret etme*miz. Suriye ve Irak’ta biran evvel barı*şın sağlanmasıdır. Rakka’da, Musul’da, Cerablus’ta ve diğer kentler*de süratli bir şekilde bölgelerin barışa ka*vuşması ve barış olduktan sonrada o böl*gelerin yerli halklarının o şehirlerde oturmaya devam et*meleridir. Bunun temin edilmesi için herhangi bir şe*hirden bir terör örgütünü çıkartırken oraya başka bir terör örgü*tün getirmek bölge barışına hizmet etmez. Tür*kiye olarak bunu Hem ABD hem Rusya hem de il*gili bütün ülkelerle uluslararası koalisyonun mensuplarıyla payla*şıyoruz. Bu çerçevede yapılacak operasyonlara destek ve*rilmesi konusunda da Türkiye’nin tutumu açıktır. Gö*rüşmelerimiz devam ediyor. Rakka’da, ABD ve u*luslararası koalisyonla ortak bir operasyon ihtimali eğer gö*rüşmelerden sonra ortaya çıkarsa bunu yapmak, örne*ğin Suriye’nin batısında Ruslar ile özellikle Ha*lep’teki barış üzerinden gerçekleştirdiğimiz ve sonu Asta*na’ya ulaşan o görüşmeler sürecine zarar vermez. As*tana sürecinde, Ruslar ile iş birliği içe*risinde olmamız, ABD ile Rakka meselesini konu*şuyor olmamıza mani olmaz. Biz kiminle ne*rede Suriye barışını sağlamak için, halkların kendi şehir*lerine dönmelerinin imkanını sağlamak için iş birli*ği yapabilirsek bunları konuşuruz.”

Bir gazetecinin, “YPG’ye, ABD’nin yapmış oldu*ğu silah yardımları yeniden gündemde. Yeni sevki*yatın yapıldığına yönelik görüntüler var. Bu sevki*yat, Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl etkiler” sorusuna Kurtul*muş, şu cevabı verdi:

“Biz başından itibaren u*yarılarımızı yapıyoruz. ABD’nin, YPG’ye, PYD’ye ve bölge*deki diğer unsurlara herhangi bir şekilde silah deste*ğinde bulunması sorunu çözecek bir mesele değil*dir. DEAŞ çok sayıda verilen bu silah*lardan aldı. Bizim görüşümüz açık. Buralarda makul, mute*dil, meşru muhalefet örgütleri ile işbirliği yapı*larak bu şehirlerin kurtarılması lazım. Rakka’nın tama*mına yakını Arap nüfusludur. Arap nüfuslu olan bir şehri kur*tarırken neredeyse tamamına yakını Arap olmayan unsur*lar ile operasyonu yapmak bölge barışına hizmet et*mez.”

İlker Turak

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV