24 Haziran 2017 Cumartesi

Ölümlü kaza kamerada

Canan Karatay: 'Bal sıvı şekerdir'

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merke*zi’nde düzenlenen 2. Depresyon unutkanlık ve hatta kişi*lik bozukluğuna dair etki ediyor.Bal tüketimi ko*nusunda uyarılarda bulunan Dr. Vatandaşlar hasta ol*mamak için bu yağ türlerine dikkat etme*lidir” diye ko......

25 Şubat 2017 Cumartesi 16:48
Canan Karatay: 'Bal sıvı şekerdir'

TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Mer*kezi’nde düzenlenen 2.Karadeniz Kitap Fuarı'na Kalp ve İç Hasta*lıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay da katıl*dı. Fuarda “Yaşam Boyu Sağlık” isimli söyle*şi yapan Prof. Dr. Canan Karatay, uzun ömür*lü yaşamanın sırlarını anlattı. Karatay, “Uzun ve sağ*lıklı yaşamak için, yağ çeşitlerine dikkat et*memiz gerekir. Doğada bulunan 2 türlü yağ çok tehli*kelidir: Bu yağların ilki trigliserit adındaki yağlar*dır. Trigliserit yağlar arasında en tehlikeli o*landır. Bir diğeri ise trans yağdır. Kanser de dahil olmak ü*zere bütün hastalıkların başı trans yağlardır. Vatan*daşlar hasta olmamak için bu yağ tür*lerine dikkat etmelidir” diye konuştu.

“Ekmek tüketimi ül*kemizde oldukça fazla”

Ekmek tüketimi konusunda önemli açık*lamalarda bulunan ünlü Dr. Canan Karatay, “Un hali*ne gelmiş ve işlenmiş bütün ekmekler vü*cuda şeker olarak girer. Kepek ekmeği ile normal buğday ek*meği arasında hiçbir fark yoktur. Ekmek tü*ketimi ülkemizde oldukça fazla. Hastalıkları tetikleyen bir un*surunda ekmek olduğunu söyleyebiliriz. Ekmek tüketiminin en aza in*dirilmesi için vatandaşlar çaba göstermelidir. Ekmek aza*lırsa Alzheimer hastalığına yakalanma riski de a*zalır. Mümkün olduğu kadar ekmek tüketilmemesi gere*kir” ifadelerini kullandı.

Bal tüketimi konusunda uyarılarda bulu*nan Dr. Karatay, “Bal, sıvı şekerdir. Aynı zaman*da içinde yüzde 60 früktoz, yüzde 40 g*likozdur. Bal da pekmez de sıvı şe*kerdir. Eğer kiloluysanız, tansiyon ya da kalp has*tasıysanız bilin ki şekerinizi çok çabuk fırla*tır ve vücudunuzu yağlandırır. Onun için bizi sü*rekli tok tutacak enerji verecek yiyecekleri tüket*memiz acıkmamızı önler. Sık yersek acıkırız. Ekmek, bal yersek a*cıkırız. O halde sağlıklı köy tereyağı, sağ*lıklı soğuk sıkım zeytinyağı yediğiniz zaman ya da yu*murtayla beraber yendiği zaman sağladığı enerji kömür e*nerjisine benzer. Ama ekmek yediğiniz zaman sağ*ladığı enerji saman alevinin verdiği enerjiye benzer. Çok çabuk söner ve çabuk a*cıkırsınız. Onun için 'ben doyamıyorum' ya da 'ben ekmek ye*meden duramıyorum' oluyorsunuz. Bunun sebebi ekmeğin için*deki lektinin beyninizdeki morfin reseptörlerini uyarmasıdır” şek*linde konuştu.

“Gelişi güzel antibiyotik kullanmak in*sanı mahveder”

Tam buğday proteini olan lektinin bağı*şıklık sistemini çökerttiğini ve çocukların sık sık has*talanmasına neden olduğunu belirten Karatay, şunları söyle*di: “Aileler çocuklarını doktora götürdüğünde doktorlar bu ço*cuklara antibiyotik veriyor. Ancak bütün antibiyotikler bağır*sakları parçalıyor. Gelişi güzel antibiyotik kullanmak insa*nı mahveder. Bunu senelerdir söylüyoruz. Lektin aynı zaman da beyni ve sinir sis*temini de bozuyor. Depresyon unutkanlık ve hatta ki*şilik bozukluğuna dair etki ediyor.”

Anahtar Kelimeler: Canan KaratayBal

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV