24 Haziran 2017 Cumartesi

Ölümlü kaza kamerada

Çocuk sahibi olamayanlar için 'İntralipid' tedavisi

Defalarca uygulanmasına rağmen sonuç alı*namayan tüp bebek başarısızlıkları 'intralipid serum' uygulaması ile or*tadan kalkıyor'' dedi. Özörnek, ''Yapılacak testler önem*li. Hakan Özörnek bu yöntem hakkında bilgi verdi. Ö*zörnek, intralipid serum...

27 Şubat 2017 Pazartesi 13:16
Çocuk sahibi olamayanlar için 'İntralipid' tedavisi

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek uygu*lamasında, ilk önce kadının yaşı, ardından da tekno*lojideki gelişmeler sonucun başarılı olması için en ö*nemli etkenlerden sayılıyor. Eğer kadınlar, doğurganlık ora*nının en yüksek olduğu 25-35 yaş ara*sındaki dönemi geçmişse, çocuk sahibi olmakta sorun ya*şayabilirler. Tüp bebek tedavisi günümüzde çocuk sahi*bi olmak için en etkili yöntemlerden ol*masına rağmen, zorlu, masraflı, uzun ve stres*li günleri de peşinden getiriyor. Bütün bun*ların yanında, sonucun başarısız olma ihtimalini de taşı*makta. Tüp bebek uygulamasında başarılı elde e*dilemeyen kadınların için hamilelik ihtimalini yükselten 'intra*lipid' tedavisi ortaya çıktı. ABD’de Prof. Dr. Carolyn Co*ulam ve ekibi tarafında geliştirilmiş bir yöntem. Birkaç yıldır Tür*kiye’de uygulanmaya başlandı. Dr. Hakan Özörnek bu yöntem hak*kında bilgi verdi.

Tüp bebek uygulamalarının başarısızlıkla so*nuçlanmasını değerlendiren Dr. Özörnek, ''Gebelikle bağışıklık siste*mi birbiriyle etkileşim içerisinde. Eğer anne a*dayı, bağışıklık sistemi düzensizliği yaşıyorsa, düşük yapma ya da tüp bebek dene*melerinin başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali çok yüksek. Defa*larca uygulanmasına rağmen sonuç alınamayan tüp bebek ba*şarısızlıkları 'intralipid serum' uygulaması ile ortadan kalkı*yor'' dedi.

Hamile kalınamamasının birçok nedeni olduğunu ve kimi anne aday*ları için ise birden çok sebebin ol*duğunu vurgulayan Dr. Özörnek, ''Yapılacak testler ö*nemli. Bağışıklık sistemi en önemli faktör. Karma*şık bir sistem olan bağışıklık sisteminin normal ge*belikler için ne kadar etkin bir rol taşı*dığı, son zamanlarda yapılan çalışmalar sonucu orta*ya çıkmıştır. Gebelikte bağışıklık sisteminin yapıcı rolü çok önem*lidir. ABD’de yapılan araştırmalarda yinelenen tüp bebek başa*rısızlıklarında, anne adaylarının bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmek ama*cı ile 'intralipidler' kullanılmaya başlanmıştır. Yağ e*mülsiyonundan meydana gelen bu intralipidler, soya fa*sulyesi yağı, yumurta fosfolipidleri ve gliserinden oluş*maktadır. Serum şeklinde tüp bebek uygulanan anne ada*yına verilen intralipidler, defalarca uygulanmış fakat hep ba*şarısızlıkla sonuçlanmış tüp bebek uygulamalarını büyük oran*da azaltmıştır'' şeklinde konuştu.

'İntralipid' tedavisi

Dr. Özör*nek, intralipid serum uygulamasının annede embriyonun tutun*mamasına sebep olan bağışıklık sistemi bozukluğunu den*gelediğini, ayrıca intralipidlerin beslenme güçlüğü çeken yoğun bakım gibi özel durum*daki hastalarda da kullanıldığını belirtti. Dr. Özör*nek, serum şeklinde damar yolu ile embri*yo transferinin yapıldığı ilk gün ve son*raki süreçte aralıklarla kullanılan intralipid uygulaması ile daha önce birçok kez tüp bebek uygu*laması yapılmasına rağmen gebe kalamayan hastaların bu teda*vi ile bebek sahibi olduklarını söyledi.

Dr. Özör*nek,tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarından sonra anne a*daylarına en güvenli ve mantıklı çözüm olan intra*lipid serum uygulamasını önerdiklerini ifade etti.

Anahtar Kelimeler: SahibiçocukOlamayanlar

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV