24 Haziran 2017 Cumartesi

Ölümlü kaza kamerada

Gizli tehlike hipertansiyon

Böbrek yetersizliğine neden olabilir. Kan basın*cı yükselince bu damarlar hasar görebilir.Nasıl tedavi e*dilir?Yüksek tansiyon hastalığının tedavisinde iki temel yöntem bulun*duğunu aktaran Uzm. Küçük kılcal damarlarda ve beyin*de...

27 Şubat 2017 Pazartesi 13:41
Gizli tehlike hipertansiyon

Uzm. Dr. Sema Halhallı, vücutta do*laşımı sağlayan etkenin kan basıncı olduğunu, dola*yısıyla her insanda kan basıncı bulunduğunu ifa*de ederek, “Kan basıncının belli sınırlar i*çerisinde olması gerekir. Çocukluk yaş grubu hariç, genç e*rişkinlerde ve erişkinlerde büyük kan basıncının (sis*tolik kan basıncı) 120 mm/civanın altında, küçük kan ba*sıncının (diyastolik kan basıncı) 80 mm/civanın altın*da olması gerekir. Büyük kan basıncının 140 mm/ci*vanın üzerine çıkması halinde veya küçük tansi*yonun 90 mm/civanın üzerine çıkması halinde yüksek tan*siyon hastalığından bahsedilebilir” dedi.

Türkiye’de ve dünyada birçok in*sanın hipertansiyon riski yaşadığını anlatan Halhallı, “Tür*kiye’de, 2012 yılı verilerine göre 18 yaş üstü bi*reylerde nüfusun yüzde 30’unun yani 20 milyon kişi*nin hipertansiyon olduğu, dünya genelinde yüksek kan basın*cı ve hipertansiyon nedeniyle her yıl 10 milyon insa*nın hayatını kaybettiği gösterilmiştir. Bu nedenle yüksek tansi*yon hastaları için günlük tansiyon ölçümü ve kont*rolü hayat kurtarıcıdır” şeklinde konuştu.

Yüksek kan basın*cı hangi organı nasıl etkiler?

Hipertansiyonun başta kalp damar has*talıkları olmak üzere, böbrek yetmezliği, görme kaybı, hatta felç gibi ö*lümcül sonuçlara yol açabilen tehlikeli bir has*talık olduğunun altını çizen Halhallı, “Ciddi sağlık so*runlarının oluşmasının en büyük nedeni kişilerin ilaç*larını yarım bırakmaları, yaşam alışkanlıklarına dikkat et*memeleridir. Hipertansiyon, damar tıkanıklığı yapabilir, kalp ka*sında kalınlaşmaya neden olabilir, kalpten çıkan ana dama*rın genişlemesine yol açabilir. Gözde küçük kılcal damar*larda kanamalara neden olup, kalıcı görme kay*bına ve körlüğe yol açabilir. Küçük kılcal da*marlarda ve beyinde kanamaya neden olabilir. Ayrı*ca beyin damarlarında tıkanıklık yapabilir. Böbrek yeter*sizliğine neden olabilir. Böbreklerde yumak halinde kan damar*ları vardır. Kan basıncı yükselince bu da*marlar hasar görebilir. Böbreklerde kanı süzme gö*revi yapan kılcal damarlar olumsuz etkilenebilir” ifa*delerini kullandı.

Nasıl tedavi edilir?

Yüksek tansiyon hastalığının teda*visinde iki temel yöntem bulunduğunu aktaran Uzm. Dr. Sema Halhal*lı, bu yöntemlerin yaşam tarzı değişikliği ve ilaç teda*visi olduğunu söyledi. Halhallı, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Tan*siyon hangi aşamada başlamış olursa olsun yaşam tarzı de*ğişiklikleri ilk tedavi yöntemidir. Özellikle hasta fazla kilo*lu ise kilonun azaltılması tansiyon üzerinde en çok etki oluş*turacak tedavi yöntemlerinden biridir. Yaklaşık olarak ve*rilen her 10 kilo tansiyon rakamını 1 puan yani 10 mm/civa hem büyük*ten hem de küçükten düşürebilmektedir. Diyetin düzen*lenmesi, diyet kalitesinin artırılması, hayvansal gıdaların azal*tılması ve sebze/meyve tüketimi önemlidir. Diyette en önem*li madde tuz tüketiminin azaltılmasıdır. Düzenli egzer*siz de kan basıncını düşürmede etkilidir. Yaşam tarzı deği*şikliği, tuzu azaltma, düzenli spor, ideal kilo*ya ulaşma, sigara ve alkolden uzaklaşma ve hiper*tansiyon diyetini kapsar. Yaşam tarzı değişikliklerine dikkat e*dilmezse antihipertansif ilaçların da etkisi çok a*zalır veya ortadan kalkar. Hipertansiyon tedavisi ancak sağ*lıklı bir hasta-hekim ilişkisiyle mümkün olabilir. İlaç teda*visinde kullanılan çok sayıda ilaç vardır. Birçok hasta kan basın*cı ilaçlarla kontrol altına alındığında, kendilerini ra*hatsız eden baş ağrısı, nefes darlığı ve çar*pıntı gibi yakınmalar ortadan kalktığında veya i*lacı bittiğinde ilaç tedavisini yarıda bırakabiliyor. Oysa kısa süre*li bile olsa tedaviye kesinlikle ara veril*memeli. Çünkü tedavide amaç sadece hastayı o dö*nemde rahatsız eden yakınmaları gidermek değil, aynı zaman*da hedef organ hasarını önleyerek veya geri çe*virerek kalıcı sakatlık ve ölümleri azaltmak. Hi*pertansiyonun büyük olasılıkla ömür boyu eşlik e*deceği unutulmamalı. İlacın ani bırakılması, tansiyon değer*lerinde ani yükselmeye ve kalıcı sağlık sorun*larına yol açabilir. Yüksek tansiyonu ciddiye alma*mak yapılan en büyük hatalardan biridir. Kan ba*sıncı yüksekliğini sadece strese (gerginliğe) bağlayıp tansi*yon ilacı kullanmamak yanlıştır. Oysa hipertansiyon sinsi bir hasta*lıktır. Sadece büyük tansiyonu dikkate almamak ge*rekir. Küçük tansiyon da kontrol altına alın*madığında damarın hasara uğrama riski devam ede*bilir. Özellikle kalp damarları, küçük tansiyonda yüksek basın*ca maruz kalır. Hipertansiyon tedavisi ancak sağlık*lı bir hasta-hekim ilişkisiyle mümkün olabilir.”

Anahtar Kelimeler: HipertansiyonGizli Tehlike

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV