24 Haziran 2017 Cumartesi

Ölümlü kaza kamerada

Görme engelli iki arkadaş, hastanenin sterilizasyon ünitesinde mikroplarla savaşıyor

Ameliyatlarda kullanılacak en hassas mal*zemelerin hazırlık aşamasında ekip arkadaşları ile birlikte çalı*şan Akay ve Filiz, görme engellilere imkan ta*nınırsa pek çok alanda başarılı olabileceklerini söylü*yor. Yani bu alan kontrol ve paket*lemenin...

27 Şubat 2017 Pazartesi 10:20
Görme engelli iki arkadaş, hastanenin sterilizasyon ünitesinde mikroplarla savaşıyor

Türkiye’nin ilk merkezi sterilizasyon ünitesini bünye*sinde bulunduran Dokuz Eylül ÜniversitesHastanesinde çalışan Eylem Akay ve İsa Filiz, gör*meyen gözlerine rağmen mikroplarla savaşıyor. Ameliyatlarda kul*lanılacak en hassas malzemelerin hazırlık aşamasında ekip ar*kadaşları ile birlikte çalışan Akay ve Filiz, görme en*gellilere imkan tanınırsa pek çok alanda başa*rılı olabileceklerini söylüyor.

“El alışkanlığı oldu”

İsa Filiz ile birlik*te 2004 yılında tamponlara iğneleme işlemi yapmak üze*re işe başladıklarını, 2011 yılında ise merke*zi sterilizasyon ünitesine geçtiklerini belirten Eylem Akay, yap*tıkları işi şu sözlerle anlattı:
“Burada iğneli tampon*lar yapıyoruz. 10’lu tamponları paketliyoruz. İlk başlar*da elime hep iğne batırıyordum ama artık elim alış*tı. Gazlı bezlerden 10’ar tane hazırlamamız ge*rekiyor. Elime bir tutam gazlı bez alıp saydı*ğımda tam 10 tane aldığımı anlıyorum. 12 se*nede artık el alışkanlığı oldu. Hastanenin tüm tampon çeşit*lerini sterilize edilmek üzere paketliyoruz.”

“Yeter ki imkan tanın*sın”

Çalışma arkadaşlarıyla iyi bir diyalogları olduğunu ve hep bir*likte mikroplarla savaştıklarını söyleyen Akay, “Yeter ki engel*li arkadaşlarımıza imkan tanınsın. Pek çok a*landa biz de çalışabiliriz. Dokuz Eylül Ü*niversitesine müteşekkiriz. Diğer kurumlara engellilerin nasıl çalı*şabileceğini gösteriyor. Diğer insanlar gibi biz de kayna*şarak hep beraber çalışıyoruz. Kurumumuzdan çok mem*nunuz. Görme engelliler santral dışında böyle işler de yapa*bilirler. Görme engelli arkadaşlarımızın değişik alanlarda ça*lışabileceklerini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Altın teri ile para kaza*nıyoruz”

Eylem Akay ile hem arkadaş hem de ekip olduk*larını vurgulayan İsa Filiz ise günde 7 bin pa*ketleme işlemi yaptıklarını ve 10'arlı tampon hazır*lamaları gerektiği için yaptıkları işin riskli oldu*ğunu belirtti. Filiz, şunları söyledi:
“Başını yastığa koy*duğun zaman alın teri dökerek kazandığın para için rahat uyu*yabiliyorsun. Biz bir hastanın şifa bulması için müca*dele ediyor ve mikroplara savaş açıyoruz.”

Türkiye’nin ilk merke*zi sterilizasyon ünitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Mer*kezi Sterilizasyon Ünitesi Sorumlusu Hülya Erbil de, ü*nitedeki çalışmaları şu şekilde anlattı: “Burası 1997 yı*lında Türkiye’de ilk kez kurulan merkezi s*terilizasyon ünitesi. Daha önce hastanenin içerisindeki belli oda*larda yapılan işlemler Türkiye’de ilk defa böyle büyük bir merkez*de uygulanmaya başlandı. Ünitemiz; kirli bölge, temiz bölge ve s*teril bölge olmak üzere üç kısma ayrı*lıyor. Kirli bölgede, müdahale sırasında kullanılan tıbbi a*letleri alıyoruz. Bu aletler dezenfeksiyon işlemlerinden ge*çiyor. Daha sonra arkadaşlarımızın çalıştığı temiz bölge*de bu aletlerin sayım ve paketleme işlem*leri yapılıyor. Yani bu alan kontrol ve pa*ketlemenin yapıldığı bir alan. İsa Bey ve Eylem Hanım, tampon çeşit*lerini sayıya göre paketliyor. Paketlenmeden sonra s*terilizasyon işlemi başlıyor. Buradaki döngümüz, kirli mal*zemenin bize ulaşmasıyla başlıyor, sterilize edilmiş malze*menin kullanıcıya ulaşmasıyla sonlanıyor.”

“Mikroplara karşı savaş ve*riyoruz”

Eylem Akay ve İsa Filiz’in, sayısal ö*nemi olan ve hastanenin en önemli bölüm*lerinden birinde çalıştığını kaydeden Erbil, “Arkadaşlarımızın hazır*ladığı bu malzemeler direkt olarak ameliyatta kul*lanılıyor. Onlara inanarak, güvenerek bu görevi verdik. Onlar da her zaman en doğru şe*kilde yerine getiriyorlar. İletişimde asla sorun yaşa*madık. ‘Görme engelliler sadece şu alanda ça*lışır’ gibi bir sınırlamamız olmadı. Bu sa*yede biz de onların çalışması ile iyi bir iş çıkar*mış oluyoruz. Kullanılan her tıbbi malzeme bize ge*liyor. Bu malzemenin güvenilir ve hastaya en doğru şe*kilde ulaşması için sarf edilen çaba eğer mikrop*larla savaşmaksa, evet biz bu savaşı veri*yoruz” dedi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV