23 Haziran 2017 Cuma

Ölümlü kaza kamerada

Görme engelli iki arkadaş, hastanenin sterilizasyon ünitesinde mikroplarla savaşıyor

Onlara inanarak, güvenerek bu göre*vi verdik. Kullanılan her tıbbi malzeme bize ge*liyor.“Altın teri ile para kazanıyoruz”Eylem Akay ile hem ar*kadaş hem de ekip olduklarını vurgulayan İsa Filiz ise günde 7 bin paket*leme işlemi yaptıklarını ve...

27 Şubat 2017 Pazartesi 10:57
Görme engelli iki arkadaş, hastanenin sterilizasyon ünitesinde mikroplarla savaşıyor

Türkiye’nin ilk merkezi sterilizasyon ünitesini bünye*sinde bulunduran Dokuz Eylül ÜniversitesHastanesinde çalışan Eylem Akay ve İsa Filiz, gör*meyen gözlerine rağmen mikroplarla savaşıyor. Ameliyatlarda kul*lanılacak en hassas malzemelerin hazırlık aşamasında ekip arka*daşları ile birlikte çalışan Akay ve Filiz, görme engel*lilere imkan tanınırsa pek çok alanda başa*rılı olabileceklerini söylüyor.

“El alışkanlığı oldu”

İsa Filiz ile bir*likte 2004 yılında tamponlara iğneleme işlemi yapmak üze*re işe başladıklarını, 2011 yılında ise merke*zi sterilizasyon ünitesine geçtiklerini belirten Eylem Akay, yap*tıkları işi şu sözlerle anlattı:
“Burada iğneli tam*ponlar yapıyoruz. 10’lu tamponları paketliyoruz. İlk başlar*da elime hep iğne batırıyordum ama artık elim a*lıştı. Gazlı bezlerden 10’ar tane hazırlamamız gere*kiyor. Elime bir tutam gazlı bez alıp say*dığımda tam 10 tane aldığımı anlıyorum. 12 sene*de artık el alışkanlığı oldu. Hastanenin tüm tampon çe*şitlerini sterilize edilmek üzere paketliyoruz.”

“Yeter ki imkan ta*nınsın”

Çalışma arkadaşlarıyla iyi bir diyalogları olduğunu ve hep birlik*te mikroplarla savaştıklarını söyleyen Akay, “Yeter ki en*gelli arkadaşlarımıza imkan tanınsın. Pek çok alan*da biz de çalışabiliriz. Dokuz Eylül Üni*versitesine müteşekkiriz. Diğer kurumlara engellilerin nasıl çalı*şabileceğini gösteriyor. Diğer insanlar gibi biz de kay*naşarak hep beraber çalışıyoruz. Kurumumuzdan çok mem*nunuz. Görme engelliler santral dışında böyle işler de yapa*bilirler. Görme engelli arkadaşlarımızın değişik alanlarda çalı*şabileceklerini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Altın teri ile para kaza*nıyoruz”

Eylem Akay ile hem arkadaş hem de ekip ol*duklarını vurgulayan İsa Filiz ise günde 7 bin pa*ketleme işlemi yaptıklarını ve 10'arlı tampon ha*zırlamaları gerektiği için yaptıkları işin riskli ol*duğunu belirtti. Filiz, şunları söyledi:
“Başını yastığa koy*duğun zaman alın teri dökerek kazandığın para için rahat u*yuyabiliyorsun. Biz bir hastanın şifa bulması için mü*cadele ediyor ve mikroplara savaş açıyoruz.”

Türkiye’nin ilk merke*zi sterilizasyon ünitesi

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Mer*kezi Sterilizasyon Ünitesi Sorumlusu Hülya Erbil de, ü*nitedeki çalışmaları şu şekilde anlattı: “Burası 1997 yı*lında Türkiye’de ilk kez kurulan merkezi ste*rilizasyon ünitesi. Daha önce hastanenin içerisindeki belli o*dalarda yapılan işlemler Türkiye’de ilk defa böyle büyük bir mer*kezde uygulanmaya başlandı. Ünitemiz; kirli bölge, temiz bölge ve ste*ril bölge olmak üzere üç kısma ayrı*lıyor. Kirli bölgede, müdahale sırasında kullanılan tıbbi a*letleri alıyoruz. Bu aletler dezenfeksiyon işlemlerinden ge*çiyor. Daha sonra arkadaşlarımızın çalıştığı temiz bölge*de bu aletlerin sayım ve paketleme iş*lemleri yapılıyor. Yani bu alan kontrol ve paket*lemenin yapıldığı bir alan. İsa Bey ve Eylem Hanım, tampon çe*şitlerini sayıya göre paketliyor. Paketlenmeden sonra s*terilizasyon işlemi başlıyor. Buradaki döngümüz, kirli mal*zemenin bize ulaşmasıyla başlıyor, sterilize edilmiş malze*menin kullanıcıya ulaşmasıyla sonlanıyor.”

“Mikroplara karşı savaş ve*riyoruz”

Eylem Akay ve İsa Filiz’in, sayısal ö*nemi olan ve hastanenin en önemli bölüm*lerinden birinde çalıştığını kaydeden Erbil, “Arkadaşlarımızın hazır*ladığı bu malzemeler direkt olarak ameliyatta kulla*nılıyor. Onlara inanarak, güvenerek bu görevi verdik. Onlar da her zaman en doğru şe*kilde yerine getiriyorlar. İletişimde asla sorun ya*şamadık. ‘Görme engelliler sadece şu alanda ça*lışır’ gibi bir sınırlamamız olmadı. Bu saye*de biz de onların çalışması ile iyi bir iş çı*karmış oluyoruz. Kullanılan her tıbbi malzeme bize geli*yor. Bu malzemenin güvenilir ve hastaya en doğru şekil*de ulaşması için sarf edilen çaba eğer mikrop*larla savaşmaksa, evet biz bu savaşı ve*riyoruz” dedi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV