28 Haziran 2017 Çarşamba

Ölümlü kaza kamerada

Kalın bağırsak kanserine yol açan 7 etken

”İlerleyen yaşGastroenteroloji Uzmanı Doç. Kolon polip*leri, kalın bağırsağın en sık görülen hasta*lıklarından. Kalın bağırsak kanserinin gelişmeden önlenmesinde ve erken ta*nısında kolonoskopinin rolü büyüktür. Kolonoskopi, günümüzde olduk*ça güv......

27 Şubat 2017 Pazartesi 20:22
Kalın bağırsak kanserine yol açan 7 etken

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Gastroenteroloji Uz*manı Doç. Dr. Fatih Oğuz Önder, Türki*ye’de en sık görülen kanserler arasında üçün*cü sırada yer alan kalın bağırsak (kolon) kanse*rinin giderek yaygınlaştığını vurgulayarak, “Her 20-30 kişi*den birinin yaşamının bir döneminde karşısına çıkan kolon kan*serine; yanlış beslenme alışkanlıklarından alkol ve siga*ra kullanımına dek birçok faktör yol açı*yor. Sinsice ilerleyen ve erken dönemde hemen hiçbir belir*ti vermeyen, buna karşın henüz polip halin*de iken tespit edildiğinde önlenebilen kolon kan*serinde erken teşhis kritik rol oynadığından top*lumsal bilincin artması çok önemli. Bu ne*denle 2000 yılından buyana dünyada Mart ayı Kolon Kan*seri Farkındalık Ayı olarak kutlanıyor. Kalın ba*ğırsak kanseri ve poliplerin erken dönemde hemen hiçbir belir*ti vermemesinden dolayı; genetik riski olmayanların en a*zından 50 yaşından sonra hiçbir şikayeti olma*sa bile kolonoskopi yaptırmaları gerekiyor. Kalın bağır*sak kanserinin gelişmeden önlenmesinde ve erken ta*nısında kolonoskopinin rolü büyüktür. Kolonoskopi oldukça güven*li ve uygun şartlarda yapıldığında konforlu bir işlem. A*ilesinde kolonda polip veya kolon kanseri olan*lar daha erken yaşlarda taramalara alınmalıdır. Kolon kan*serinin ileri aşamasında ise hastalarda kansızlık, tuva*lette kan gelmesi, sümük benzeri akıntı, bağır*sak alışkanlıklarında ishal veya kabızlık gibi değiş*me, karın ağrısı ve kilo kaybı gibi be*lirtiler kendini gösterebiliyor” şeklinde konuştu.

Yanlış beslenme a*lışkanlıkları

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2015 yılında salam, sucuk, sosis, pas*tırma gibi işlenmiş et ürünlerini kesin kanse*rojenler arasına dahil ettiğini söyleyen Doç. Dr. Önder, “A*şırı kırmızı et tüketilmesinin de özelikle kolon kanse*ri riskini artırdığına aynı duyuruda dikkat çe*kiliyor. Yanlış beslenme alışkanlıkları kolon kanseri ris*kini artırıyor. Aşırı beslenme ve obezite birçok sağlık so*runu ile birlikte kolon kanseri gelişmesine de neden o*labiliyor. Özellikle sebze ve meyvenin az tü*ketilmesi tüm sindirim sistemi sağlığını bozarken, kolon kanse*ri açısından da önemli risk teşkil edi*yor. Kolon kanserinde pişirme biçimi de çok önem*li. Özellikle mangal gibi pişirme yöntemlerinde etin yan*ması sonucu kanserojenler oluşabiliyor. Bu kanserojenler mide, pank*reas ve kolon kanserinin gelişmesini tetikleyebiliyor. Bu ne*denle etin ateşe en az 15 cm’den yakın me*safede olmamasına dikkat edin. Etin mangalda kalma süre*si uzadıkça da kanserojen madde oluşma riski artı*yor” ifadelerini kullandı.

“Ailesel ve genetik faktörler çok büyük rol oy*nuyor”

“Yapılan bilimsel çalışmalar, alkol ve sigara kulla*nımının genel sağlığı bozucu etkilerinin yanı sıra, diğer kanser*lerde olduğu gibi kolon kanseri açısından da ciddi bir risk faktö*rü olduğunu ortaya koyuyor” diyen Doç. Dr. Önder, söz*lerini şöyle sürdürdü: “Kalın bağırsak kanserinin ne*denleri arasında ailesel ve genetik faktörler çok büyük rol oynu*yor. Yakın akrabalarında bağırsak kanseri olan in*sanlarda kolon kanseri gelişme riski daha fazla o*luyor. Bu kişilerde düzenli aralıklar ile kanser tara*maları yapılması çok önemli. Ayrıca kendisinde meme, yu*murtalık ve rahim kanseri olan kişiler de mutla*ka kolon kanseri açısından taranmalı. Kolon po*lipleri, kalın bağırsağın en sık görülen has*talıklarından. Hemen hemen tüm kalın bağırsak kanser*leri; bağırsak iç duvarından oluşan ve ba*ğırsak içine doğru uzanan anormal yapıdaki bu doku par*çalarından gelişiyor. Zaman içinde polip içindeki hüc*reler değişerek kansere dönüşebiliyor ve buradan yayı*lıyor. Bu polipler kolonoskopi ile tespit e*diliyor ve kötü dönüşüm gerçekleşmeden önce yok edi*lebiliyor.”

İlerleyen yaş

Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Önder, iler*leyen yaş ile birlikte kalın bağırsak kanse*ri riskinin arttığını belirterek, “Hastaların yüzde 90’ından fazla*sı 40 yaş üzerinde tespit edilmektedir ve 40 ya*şından sonra kolon kanserine yakalanma oranı her 10 yılda bir iki*ye katlanarak artmaktadır. Kolonoskopi, günümüzde oldukça gü*venli ve uygun şartlarda yapıldığında konforlu bir işlem. Ancak eski al*gılar kolonoskopiden çekinilmesine neden olduğundan, erken teşhis*te bu kritik fırsat kaçırılabiliyor. Oysa endi*şeye gerek yok! İşlemden bir gün önce evde uygu*lanabilen bir diyet ve ilaç tedavisi ile ba*ğırsaktaki kirlilik temizleniyor. İşlem günü taramaya gire*cek olan kişide hafif veya derin se*dasyon denilen işlemi hissetmesini ve hatırlanmasını önle*yen ilaçlar ile hafif bir uyku sağla*nıyor. Bu hafif uyku durumunda kişi rahat*sızlık hissetmiyor, ağrı duymuyor. İşlem sırasında tespit edi*len ve teknik olarak uygun olan tüm polip*ler alınarak kolon kanseri gelişmesi riski a*zaltılıyor. İşlemin olumsuz sonuçlanma ihtimali çok düşük. Has*talar işlemden sonra birkaç saat gaz şiş*kinliği hissedebilirler ancak aynı gün içinde normal hayat*larına dönebilirler” diyor. Genetik riski olmayan kişi*lerin 40 yaşından sonra yılda bir kez gai*tada gizli kan var mı diye ta*ranması gerekiyor. 50 yaşına gelen kişilerin ise kolo*noskopi yöntemi ile polip ve kanser ta*raması önemli. Tespit edilen polip sayı ve cin*sine göre ileri takipler düzenleniyor” açıklamasını yaptı.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV