24 Haziran 2017 Cumartesi

Ölümlü kaza kamerada

Karnından 10 kilogram kitle çıkartıldı

Son olarak zor bir ameliyat son*rası gösterdikleri çalışma için ekibine teşekkür eden Prof.Ay*rıca kanama riski de oldukça fazladır.Açık a*meliyatlara göre hastanın karnında ameliyat kesisinin ve i*zinin çok az olması, karın içinde d......

27 Şubat 2017 Pazartesi 15:13
Karnından 10 kilogram kitle çıkartıldı

Konya'da yaşayan ismi açıklanmayan bir kadı*nın 10 yıl boyunca karnında her geçen gün büyü*yen ve 10 kilograma ulaşan kitle, NEÜ Meram Tıp Fa*kültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğre*tim Üyesi Prof. Dr. Osman Balcı ve eki*binin gerçekleştirdiği başarılı operasyonla çıkarıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren NEÜ Meram Tıp Fa*kültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğ*retim Üyesi Prof. Dr. Osman Balcı, hasta*nın kendilerine nefes darlığı ve sık idrar çıkma şi*kayetiyle başvurduğunu belirterek, "Hastadan 10 yıldır kar*nında giderek büyüyen kitle olduğu ve son 1 yıldır bu şika*yetlerinin giderek arttığını öğrendik.

Yaptığımız ilk muayenede hasta*nın karnının görünüşü 9 aylık gebe görü*nümündeydi ve elle muayenede çok sert bir kitle mev*cuttu. Ultrasonografide karında dev boyutlarda, yaklaşık 40 santi*metrelik, ultrason ekranına sığmayacak kadar büyük kitle sapta*dık.

MR görüntüleme de bizi doğruladı ve rahim*den kaynaklı yaklaşık 40 santimetrelik kitle ve yanın*da daha küçük boyutlarda myom olması muhte*mel kitleler şeklinde raporlandı. Biz de gerek*li ameliyat hazırlıklarını tamamladıktan sonra operasyona aldık” de*di.

Prof. Dr. Balcı, hastanın karnının açıldığında ra*himden kaynaklı yaklaşık 40 santimetre boyuta u*laşan birden fazla kitle olduğunu gördüklerini ve kit*leleri rahimle birlikte çıkarttıkların da 10 kilog*ram geldiğini belirtti.

Hastanın da 60 kilodan 50 kilo*ya düştüğünü kaydeden Prof. Dr. Balcı, hasta*nın ameliyattan hemen sonraki gün nefes darlı*ğı başta olmak üzere şikayetlerinin düzeldiğini söy*ledi. Prof. Dr. Balcı ayrıca kadının a*meliyatın ardından ‘kuş gibi hafifledim’ dediğini sözle*rine ekledi.

“Hayli zor bir ameliyat başarıyla tamam*landı”

Bu tip ameliyatların zor ameliyatlar olduğunu vur*gulayan Prof. Dr. Balcı, “Çünkü kitlenin ba*ğırsaklar, idrar yolları, mesane ve büyük da*marlar gibi organlarla komşu olması nedeniyle bun*lara yapışıklığı veya bunlarda anatomik olarak yer deği*şikliği yapması sık karşılaştığımız durumlardır.

Ayrıca kanama riski de olduk*ça fazladır. Nitekim bu hastamızda özellikle a*natomik yer değişikleri ile karşılaşmamıza rağmen sorun ol*madan ameliyatı tamamladık” şeklinde konuştu.

"Hastanın karnına 3 delik açtık"

P*rof. Dr. Osman Balcı, rahim alma a*meliyatlarını laparoskopik yani kapalı yöntemle gerçekleştirdiklerini söyle*di. Hastanın karnında 3 tane delik aç*tıklarını da ifade eden Prof. Dr. Balcı, “Lapa*roskopik ameliyatta hastanın karnında biri 1 santi*metre diğerleri 0.5 santimetre olan 3 tane delik a*çıldı. Özel kamera ve aletlerle bu delik*lerden ameliyat yapıldı.

Açık ameliyatlara göre hastanın karnın*da ameliyat kesisinin ve izinin çok az ol*ması, karın içinde daha az yapışıklık olma*sı, çok daha az ağrısının olması, kısa sü*rede ayağa kalkması, daha kısa sürede has*taneden taburcu olması, daha kısa sürede işi*ne ve normal hayatına geri dönebilmesi gibi üstün*lükleri vardır.

Ancak bu hastada rahim ileri dere*cede büyük olduğu için laparoskopi mümkün de*ğildi. Rahmin karın içerisinde yeterli çalışma a*lanı bırakmayacak kadar büyük olduğu durumlarda ve ciddi karın içi yapı*şıklıklar olduğu durumlarda laparoskopik yöntem genellikle tercih e*dilmez” diye konuştu.

Son olarak zor bir a*meliyat sonrası gösterdikleri çalışma için ekibine te*şekkür eden Prof. Dr. Osman Balcı, böy*lesi ameliyatların her işte olduğu gibi iyi bir ekip ça*lışması gerektirdiğini de söyledi.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV