28 Haziran 2017 Çarşamba

Ölümlü kaza kamerada

Sigara bağımlılığında 5 yanlış inanış!

Emre Tan, “Sigara bağımlılığı, fizik*sel olduğu kadar psikolojik problemlere de zemin hazır*lar. Tıbbi destekle sigarayı bırakma oranı yak*laşık 10 kat daha başarılı olur. Emre Tan bu yanlış düşün*celeri şöyle sıraladı:“Tek başına bırakabilirsin:...

27 Şubat 2017 Pazartesi 12:34
Sigara bağımlılığında 5 yanlış inanış!

Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd.Doç.Dr. Emre Tan, “Sigara bağım*lılığı, fiziksel olduğu kadar psikolojik problemlere de zemin hazır*lar. Sigara, önlenebilir ölüm nedenlerinin başında yer al*maktadır. Tüm dünyada her 5 ölümden 1 inde siga*ra sorumludur. Depresyon, bipolar bozukluk veya şi*zofreni gibi psikiyatrik rahatsızlığı olan hastalarda ise her 2 ölü*mün 1'inden sigara sorumludur. Sigara bırakma te*davilerinde mutlaka psikiyatristlerden yardım alınması gerekmektedir. Çünkü fizik*sel olduğu kadar psikolojik bağımlılık ile ilgi*li de hem bilgilendirici hem motivasyonel bağım*lılık terapilerinin uygulanması başarı oranını arttırmaktadır” de*di.

“Sigara, psikiyatrik ilaçların pek çoğunun etkinliğini bozmak*tadır” diyen Yrd.Doç.Dr. Tan, “Kişi mevcut sı*kıntısını aşmak için sigara tüketimini arttırmakta, fakat te*davi olmak için aldığı ilaçların da etkin*liğini ve iyileşme ihtimalini farkında olmadan a*zaltmaktadır” diye konuştu.

Sigara bağımlılığı ile ilgili son yıl*larda bilgilendirme çalışmaları yapılsa da toplumdaki, bazı yanlış dü*şüncelerin olduğunu kaydeden Yrd.Doç.Dr. Emre Tan bu yanlış düşün*celeri şöyle sıraladı:
“Tek başına bırakabilirsin: Yapılan çalış*malarda herhangi bir tıbbi yardım almadan, si*garayı bırakma girişimindeki başarı oranının sadece %3 - 7 ol*duğu gösterilmiştir. Bu kadar düşük bir o*ranın olması bu rahatsızlıktan kurtulmak için, ki*şinin tek başına değil, tıbbi destekle bir*likte yol almasını bir nevi zorunlu kılar. Tıbbi destek*le sigarayı bırakma oranı yaklaşık 10 kat daha ba*şarılı olur.

Hazır olduğunda bırak: Hastaların si*gara bırakmayı istediklerinde tedaviye başvurmaları gerektiği inan*cı yanlıştır. Kişi hazır olmasa da siga*ra zararlarıyla ilgili doğru bilgi verilmesi ve moti*vasyonel görüşmeler yapılması kişide bırakma isteği u*yandırabilir. Ayrıca, Vareniklin, bupropiyon veya nikotin replas*man tedavisi ile tedavi, hasta bırakma taah*hüdü vermese bile sigara içmesi azaltabilir. İlaç teda*visi alan bir sigara bağımlısının, ilacı al*mayanlara göre daha fazla vazgeçmeye çalışması o*lasıdır.

Elektronik sigara ile bırak: Elektronik sigaraların te*davi edici etkisi yoktur. Ayrıca içerdeki mater*yallere göre çok daha tehlikeli de o*labilmektedir. Nargile veya ağızdan kullanılan diğer tütün ü*rünleri de dudak ve boğaz kanserlerinden pank*reas ve karaciğer dahil pek çok organ hara*biyetine neden olmaktadır.

İlaçlar çok zararlı: Sigara bağım*lılığında kullanılan ilaçların çok fazla zararlı oldu*ğu veya o ilaçlarında başka bağımlılıklar o*luşturduğu inancı yanlıştır. Doğru tetkiklerin yapılmasından sonra doktor gö*zetiminde kullanılacak ilaçların güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Ay*rıca nikotin yerine koyma tedavisinde kullanılan ü*rünler vücuda nikotini yavaş yavaş verdiğinden, si*garaya göre daha az bağımlılık yaparlar. Doktor gö*zetiminde 3 ila 6 ay kullanılmaları öne*rilir.

Herkese aynı tedavi: Nikotin bağımlılığı için uygu*lanacak tedavi biçimi ve süresi kişiye özel ol*malıdır. Bağımlılık derecesi yüksek olanlarda veya daha önce tek ilaç te*davisi ile sigarayı bırakamayanlarda kombine tedavinin yani birkaç te*davi unsurunun birlikte kullanılması planlanmalıdır. Özellikle farma*kolojik ilaç tedavilerine ek olarak bağımlılık ile il*gili psikoterapilerin eklenmesi hem tedavi başarısını art*tırmakta hem de sigaraya tekrar başlama ris*kini azaltmaktadır. Pek çok sigara bağımlısı, siga*rayı bırakmak istiyor; ancak etkili tedavilerin olma*dığını ve bırakamayacaklarını düşündüklerinden doktora başvurmuyorlar. Bu yüzden bu ra*hatsızlığın önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğunu du*yurmak ve toplumu bilinçlendirmek büyük önem ta*şımaktadır.”

Anahtar Kelimeler: Sigara

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  2015/2016 Süperlig Şampiyonu Kim Olur?

  EN ÇOK OKUNANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  ARŞİV